Турция забавя производството на домати заради руската забрана

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
1 Минути

Заради забраната  за  внос  на  плодове  и  зеленчуци  от Турция в Русия, през последните 1-2 години темпът на турското производство се забавя, като по данни на Турския  статистически  институт,  общото  производство на зеленчуци през 2017 г. ще остане на нивата от 2016 г. – около 30,3 млн.т. Най-сериозен ръст се очаква при пипера за преработка (“Капия”) – 12,1%, докато при доматите се очаква намаление с 1,6%.

В същото време кризата в  Персийския  залив  и  бойкота  към  Катар  от страна на другите страни от региона ще донесе ползи за Турция, която се очаква да повиши стокообмена си с Катар от нива 1,7 млрд.долара на над 2 млрд.долара за 2017 г., голяма част от които ще се са от търговия със зеленчуци и плодове. Това ще се отрази на цените на тези продукти у нас, с тенденция за повишение.

Междувременно стана ясно, че САЩ  възнамерява   да   постави   вносни   мита   върху доматите от Мексико. Това ще увеличи митническите приходи в САЩ с 10 млрд.долара. Вносното мито ще вдигне цената на доматите в САЩ с около 25-30%. Мексико е най-големият износител на домати в света повечето за САЩ и Канада.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама