Цените на селскостопанските продукти в България с най-голям спад в ЕС

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
5 Минути

Средната цена на зърнените култури е намаляла с около една трета

Цените на селскостопанските продукти в ЕС както за продукцията, така и за вложените ресурси, които не са свързани с инвестиции, се понижиха през третото тримесечие на 2023 г., потвърждавайки обрата от силния ръст на цените през предишните две години, показват данни на официалната европейска статистика Евростат, предаде БНР.

Най-рязък спад на цените е отчетен при страни, които са високо специализирани в производството на зърнени култури и/или мляко като България и Унгария, посочва Евростат.

Средната цена на селскостопанските продукти, които фермерите в ЕС получават на изхода на техните ферми, е намаляла с 9% през третото тримесечие на 2023 г. в сравнение със същото тримесечие на миналата година. Имаше също така ускоряване на темпа на спад в цените на селскостопанските вложения, които не са свързани с инвестиции, като през третото тримесечие те се понижиха с 11% след спад с 5% през второто тримесечие на 2023 г.

Покачването на цените на селскостопанската продукция достигна своя връх през третото тримесечие на 2022 г., като тогава отбеляза ръст с 30% спрямо същия период на 2021 г. Последва значително забавяне на покачването на цените, като през четвъртото тримесечие на миналата година цените се повишиха с 26%, в началото на 2023 г. – със 17% и през второто тримесечие на тази година – с 2%, за да се стигне до спада в цените с 9% през третото тримесечие, показват данните на Евростат.

Общият спад в цените на селскостопанската продукция през третото тримесечие на 2023 г. обаче е обвързан с ярък контраст между отделните продукти.

Средната цена на зърнените култури е намаляла с около една трета (спад с 32%), като цената на млякото също се понижи рязко (с 15%), докато при плодовете имаше по-умерено понижение на цените с 5%, а при птичето месо – с 3 на сто.

73% ръст в цените на зехтина

За разлика от това, през третото тримесечие на 2023 г. имаше някои резки повишения на цените, като при зехтина цената скочи с цели 73% спрямо същото тримесечие на 2022 г., следвана от тазу при растителните материали, използвани за плетене (с 50%), на картофи (ръст с 48%) и на захарно цвекло (скок с 44%).

Сред разходите в селското стопанство, които не са свързани с инвестиции, най-рязък процентен спад през третото тримесечие имаше при цените на торове и подобрители на почвата (понижение с 36%), енергия и смазочни материали (с 18%) и храни за животни (с 12%).

През третото тримесечие в 21 от 27 страни членки на ЕС е регистрирано намаление на откупните цени на селскостопанските продукти в сравнение със същото тримесечие на 2022 г.

Ценова промяна на селскостопанските продукти и на вложенията в селското стопанство (в %)

Най-рязък спад на цените е отчетен в страните, които са високо специализирани в производството на зърнени култури и/или мляко. Най-голям е ценовия спад в България (с 28% спрямо третото тримесечие на 2022 г.), следвана от Унгария (понижение с 26%), Литва и Латвия (и двете с понижение от 24%) и Словакия (с 20%).

За разлика от тях, цените са се увеличили в 6 южни държави, като най-силен ръст от 22% е отчетен в Гърция, следвана от Кипър (повишение с 11%), Португалия (с 8%), Испания и Малта (и двете с 5%) и Италия (с 1%). Един от факторите зад тези водещи повишения е рязкото увеличение на цената на зехтина, като в Испания цената скочи с цели 103%, в Гърция със 101%, в Португалия с 99% и в Италия с 31 на сто.

По отношение на вложенията, които не са свързани с инвестиции, най-резки темпове на спад на цените в сравнение с третото тримесечие на 2022 г. са отчетени в Литва (понижение с 27%) и Нидерландия (с 26%), докато Малта е единствената страна от ЕС, която регистрира увеличение на вложенията в селското стопанство (повишение с 1%).

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА