Цените на говеждото в ЕС ще се увеличат с 8% през 2017 г.

Кирил Александров
Кирил Александров
3 Минути

Цените на говеждото в ЕС ще се увеличат с 8% през 2017 г., според очакванията на американския департамент по земеделие USDA. Избухналият скандал в Бразилия, свързан с производството и продажбата на червено и бяло месо носи негативни последици за самата Бразилия, но допринасят и за 8% увеличение на цените на говеждото в ЕС. ЕС наложи забрана на вноса на месо, произведено в уличените компании. Това се казва в анализ на Центъра за икономически изследвания в селското стопанство (САРА).

През април USDA публикува своя доклад за очакванията за развитието на световното производство и търговия с месо през 2017 година. Очаква се ръст в производството на пилешко месо с 1% до 89,5 млн. тона. По-малко от 2% ще е ръстът в световното производство на говеждо през 2017 година. Очакванията за ръст са основно в САЩ, Бразилия и Аржентина. Този ръст обаче ще допринася за натиск върху цените, като се очаква спад в различна степен на различните пазари на говеждо в света.

Около 1% ще е и ръстът в производството на свинско месо. Китай продължава да отбелязва негативна тенденция в произведените количества, въпреки че запазва своето първо място като най-голям производител на свинско в света. Ръст се очаква в САЩ, Бразилия, а дори и Русия, успяват да компенсират спада. Китайското производство е ограничено от налаганите по-стриктни мерки за опазване на околната среда.

Добри са прогнозите за пазара на свинско месо и на Rabobank, като търсенето на азиатските пазари подкрепя цените и ще продължи да е водещ фактор за стабилността на пазарите. Високите цени на европейския пазар обаче, въпреки добрите експортни възможности, притискат доходността за производителите, както и застрашават конкурентоспособността на европейския износ.

От края на 2016 г. се увеличават случаите на птичи грип в почти целия свят. Най-тежко е положението в Азия. Ръстът в производството в Бразилия, САЩ и ЕС може частично да компенсира този спад. Производството в Китай продължава да страда и поради забраната на внос на племенни животни от САЩ и ЕС.

Заради избухването на птичи грип във Франция се очаква търсенето на фуражи да спадне с 330 хил.т. В момента се отказва зареждане на нови партиди с патици и бройлери, за да се извърши профилактика. Търсенето на царевица е намаляло с 150 хил.т. за 1 месец, а производството на бройлери също се е съкратило с 13,4 млн. броя.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Кирил Александров работи като журналист от 2006-а година. Преди да работи в Agrozona.bg, е бил част от екипите на Агенция "Фокус", сп. Тема и сайта Expressnews.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама