През месец юли се наблюдава движение в цените на основните видове меса у нас, като се отчита силно движение надолу при говеждото и почти 10% покачване на месечна база при свинското. Цените на говеждото в България, както и средните за ЕС през месец юли отбелязаха спад и са значително по ниски спрямо началото на годината и спрямо същия период от миналата година. Средните цени в ЕС са по-ниски и от средните за периода 2011-2015 година. По данни на Европейската месна обсерватория се наблюдава ръст в производството на говеждо месо в Европа, най-вече поради бракуване на крави от млечните стада. Влияние оказва и девалвацията на британската лира.
Турция, Хонг-Конг и Ливан са страните, за който ЕС изнася най-големи количества говеждо и живи животни. От началото на годината се наблюдава спад на изнесените количества за Хонг-Конг и Ливан, компенсиран от повишаването на количествата, изнесени в Израел (почти 200% ръст). Износът от Бразилия е стабилен, като се поддържа от благоприятните цени.
Силен износ за Китай
Възходящата тенденция при цените на свинското месо се дължат на силен износ от ЕС към Китай, който формира над 50% от целия европейски износ. Китай е уязвим от наводнения в последните месеци, което води до унищожаване на стада при свинете и недостатъчно предлагане. Все пак не може да се очаква този ръст да продължи твърде дълго, защото китайският пазар се характеризира с висока непредсказуемост.
Китай, Хонг-Конг и Япония са основните пазари на свинското месо, произведено в ЕС. Наблюдава се ръст от около 106% в износа на свинско за Китай, 19% в износа за Хонг Конг и 33% в износа за Япония в сравнение с миналата година.
Доминацията на ЕС на китайския пазар на свинско месо, където ¾ от този внос е от Европа се дължи на забраната за внос на свинско произведено с хормона рактопамин, който е разрешен в САЩ. Постепенно производителите в САЩ се ориентират към технологии без този хормон, което се очаква да повиши износа за Китай през 2017 и 2018 година.
Забавен ръст при пилешкото
Ръстът, наблюдаван предходните месеци в цените на пилешкото месо е забавен. През месец юли в България дори е отчетен минимален спад спрямо предходния месец, а средномесечните цени са с 12% по-ниски спрямо същия период на миналата година. Това се дължи на стабилното производство на птиче месо в България и Европа, водещо до по-високо предлагане, като очакванията са средните месечни цени да се движат около 2850-2890 лв/тон кланично тегло.
По данни на USDA – FAS се очаква спад с около 5% в производството на пилешко месо в Китай през 2016 година, според последния бюлетин на Центъра за икономически анализи на селското стопанство (CAPA). Въпреки инвестициите, направени в Китай в изграждането на кланици за птици, те не работят на пълния си капацитет поради по-слабото производство. Все пак Китай продължава да е един от основните износители на пилешко месо, особено на азиатските пазари. Едва през 2017 година се очаква известен спад в износа на птиче месо.
Добрите реколти от зърнени култури в света, а и в България ще продължат да държат и цените на фуражните култури на международния и българския пазар на ниски нива, което се отразява благоприятно на разходите за отглеждане на животни
Търсенето на месо в световен мащаб е стабилно, като в следващите десетилетия по данни на ФАО се очаква почти двойно увеличение на потреблението на пилешко, както и двоен ръст при агнешкото, което може да бъде използвано от нашето овцевъдство, отбелязват в заключение от САРА.