Цени на зърнените култури: Пшеницата и ечемика поскъпнаха с 30 евро/тон

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
5 Минути

Европейската реколта от зърно ще бъде по -малка и с по-лошо качество, отколкото се очакваше преди няколко седмици. Цените на пшеницата на европейския пазар на фючърси вече са се увеличили с повече от 30 евро на тон от средата на юли, достигайки до 230 евро на тон. За фуражния ечемик цените нараснаха с приблизително същия порядък за същия период.

В края на миналата седмица хлебната пшеница беше котирана на 233 евро на тон на германския пазар на едро и износното пристанище в Хамбург . Фуражният ечемик се търгуваше в Хамбург по 207 евро за тон, съобщават местните медии.

Една от причините за повишаването на цените на зърното е екстремното време с обилни дъждове и непрекъснати прекъсвания на жътвата в най -важните европейски зърнени региони. Това не само понижава значително очакванията за реколта, но и влошава качеството на зърнената реколта.

Немската фермерска асоциация (DBV) вече е намалила прогнозата си за реколтата от пшеница в Германия от първоначалните 23 милиона тона до едва 21 милиона. За зимния ечемик DBV намали прогнозата си за реколта от 9,3 милиона тона на под 9 милиона тона.

В най -важното френско пристанище за износ, Руан, хлебната пшеница е котирана миналия петък на 234 евро за тон, което е приблизително толкова скъпо, колкото в Хамбург. За фуражен ечемик обаче в Руан се предлагаха 221 евро на тон, което е значително повече, отколкото в Германия. Причината за голямата ценова разлика е френският износ за Китай .

Реколтата от пшеница също е по -малка в Русия и Северна Америка

Но не само в Европа прогнозите за реколтата се свиват, а цените на зърното се покачват . Курсовете получават допълнителен тласък от развитието в Черно море, както и в САЩ и Канада. И там прогнозите за реколтата продължават да се понижават, а цените на зърното и рапицата се покачват. Руските анализатори намалиха прогнозата за реколтата от руска пшеница миналата седмица от 82,3 милиона тона до едва 76,4 милиона тона. В най -важните райони за отглеждане на пролетна пшеница в северната част на Щатите бяха потвърдени катастрофалните перспективи за добив на пролетната пшеница. В канадските прерийни провинции оценките за състоянието на пролетната пшеница и рапицата също са тревожни.

Предвид прогнозите за лоша реколта, големите вносители очевидно се притесняват, че недостигът на зърно от миналата година ще се повтори и през новия сезон – особено след като основният вносител Китай, в централните райони за отглеждане на пшеница, също беше наводнен.

Новият доклад на USDA ще донесе утре вечер последни данни и прогнози за зърнената реколта в Европа, Русия и САЩ и това няма да остане без влияние върху цените.

Франция също има проблеми с реколтата и силно търсене

Цените на фуражния ечемик във Франция са дори по -високи, отколкото в Германия. Причината – износът на френски ечемик за Китай. Според проучвания на френската земеделска агенция FranceAgriMer, реколтата от пшеница е била едва на 47 % прибрана в края на юли, в сравнение със 87 % през 2020 г.

Предвид постоянно намаляващото предлагане, международните купувачи се връщат на пазара много по-бързо от очакваното, съобщават френски анализатори. Например египетската държавна агенция за зърно GASC отново купи румънската пшеница миналата седмица, докато Алжир търсят в Европа доставки за септември.

Френски анализатори съобщават, че цените на ечемика също са се повишили рязко поради свиващите се прогнози за реколтата . Намаляващите прогнози за реколтата в Черно море и в Западна Европа също връщат купувачите на ечемик на пазара по -бързо от очакваното. В Европа производителите на фуражи все повече се опитват да задоволят нуждите си след много ограничени доставки в края на предходния сезон. Според FranceAgriMer 98 % от зимния ечемик във Франция е бил прибран в края на месеца.

 

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама