Трансглутаминазата – невидима на етикета и съмнително безопасна за хората

Георги Узунов
Георги Узунов
8 Минути

Вече няколко години у нас продължава да е актуална темата за използването на съставката трансглутаминаза в производството на най-различни хранителни продукти. Още преди четири години от асоциацията “Активни потребители” направиха тест на сиренето у нас, който показа, че в направата на продукта се използва така наречената трансглутаминаза. Най-кратко това е ензим, произведен чрез изкуствено отглеждане на бактерия (Streptoverticillium membaraense ) или добит от кръвта на животни. Основното й действие е да свързва протеините в храната. Именно тези слепващи свойства на ензима се използват от производителите за конструирането на по- привлекателно с търговския си вид месо и хранителни продукти: сочни и вкусни свински и пилешки пържоли, телешки бифтеци и стекове, риба и морски деликатеси – рулца от рак, шунка и варено-пушени деликатеси, млечни продукти – сирена, кашкавал и кисело мляко, брашно и в цялостното хлебопроизводство. Измамата в случая е, че едно парче месо например, на което толкова се радваме най-вероятно се състои от месни обрезки, залепени с трансглутаминаза. Чрез добавянето на ензима пък се прави килограм сирене от 3 литра мляко вместо нормалните 5-6 литра за бяло саламурено. За информация – българското законодателство забранява употребата на трансглутаминазата в истинското българско саламурено сирене.

Трансглутаминазата не се декларира на етикета

Трябва да вмъкнем едно разграничение. Още когато се появи информацията от “Активни потребители”, българските медии започнаха да кръщават трансглутаминазата с името “Месно лепило” (Meat glue). Meat Glue обаче е продукт, който се образува с помощта на горе посочения ензим. И трябва да се знае, че той е забранен в целия ЕС още в далечната 2010 година като хранителна добавка. За съжаление обаче, трансглутаминазата остава разрешена и не се изисква да бъде декларирана, тъй като тя се счита за помощно средство за преработка, а не за добавка, която остава в крайния продукт.
В интернет пространството съществуват цял порой от фалшиви статии и аргументи в безопасност на трансглутаминазата, които не издържат на критиката. Изданието meat-expert.ru е успяло да синтезира на едно място цели обеми научни и технически разработки, обосновки, статии и публикации на водещи учени по света по отношение на употребата на ензима и неговата безопасност.

Каква е практиката за използването на ензима по света?

Безопасна ли е трансглутаминазата (mTG ) за човешкото здраве? Въпрос, който тревожи много производители и потребители. Доставчиците на mTG казват, че е „безопасно и дори е одобрено от американското FDA“, „в Европа се използва ежедневно“.
Нека разгледаме по-отблизо използването на ензима в Европа и САЩ. Един от най-строгите контрольори за вредата на дадени продукти върху здравето на хората е американската FDA (Американската администрация по храните и лекарствата). Много от статиите в интернет изтъкват одобрението на FDA върху трансглутаминазата. Тук обаче има една уловка. Организацията е позволила регистрирането само на един щам трансглутаминаза, произведен от корпорацията Ajinomoto USA. Което означава, че FDA не е одобрила други щамове, особено произведени от китайски компании, които заливат пазарите. Иначе ето какво пише институцията за ензима: „Въз основа на информацията, предоставена от Ajinomoto в това известие, в момента агенцията няма въпроси относно заключението на Ajinomoto, че TGP (трансглутаминазен продукт) и STGP (кислород стабилен TG продукт) се считат за напълно безвредни (GRAS) при определени условия. А именно, при условие, че в хранителната съставка, съдържаща STGP, е включен източник на стабилизиращ протеинов хидролизат, т.е. хидролизиран пшеничен протеин. Ajinomoto носи постоянна отговорност да гарантира, че хранителните съставки, продавани от фирмите, са безопасни и по друг начин отговарят на всички приложими законови и регулаторни изисквания.”.

Трансглутаминазата – невидима на етикета и съмнително безопасна за хората

Като цяло трансглутаминазата на Ajinomoto се счита за безопасна. Американците активно използват тези добавки и приучават целия свят да прави като тях. Специално за добавката дори бе измислена нова дипломатическа дефиниция – GRAS или „предимно считана за безопасна“. По-специално този статус означава, че ензимът може да се използва без ограничения в хранителната и фармацевтичната индустрия. Но никой не казва, че тези добавки са напълно безопасни! Определението е дадено с предупреждение, а доставчиците на трансглутаминаза я продават като “напълно безопасна добавка”. Днес можем само да сме сигурни, че добавката не причинява очевидни остри токсични ефекти.

Европа и европейските изследвания

В Европа не се използва сложният термин GRAS, но както в САЩ, хранителните добавки не се считат за гарантирани и списъкът за безопасност непрекъснато се преразглежда. На Стария континент обаче това става бавно, а понякога и под натиска и убежденията на лобисти. През това време доставчиците на трансглутаминаза ни уверяват за абсолютната безопасност на ензима и за положителния европейски опит при употребата. Какъв обаче е положителният опит? Доставчиците и юридическите компании дават заключения, според които е възможно да не се поставя етикетът „трансглутаминоза“ върху етикетите на суровините за преработка или производство. Тоест половината от фирмите преработватели или производители не са наясно какво има вътре в сместа, която използват. В Европа е прието, че ако нещо не присъства на етикета, то него го няма и в продукта.

В Европейския съюз използването на индустриални ензими все още не е регулирано по никакъв начин и няма списък с ензими, признати за безопасни и подходящи за употреба. И все пак в изолирани страни, например Франция, изрично е разрешена трансглутаминазата, но само по отношение на производителя на Streptoverticillium mobaraense. В такава ситуация ензимните компании в различни страни намират начини да убедят купувачите и обществеността в безопасността на mTG.
Нека видим какви проучвания и данни са на разположение за микробната трансглютаминаза в Европа. Да вземем например статии за отрицателното въздействие на ензима върху здравето, които се появяват в авторитетни списания. В една от последните си статии за 2020 г. в International Journal of Molecular Sciences (MDPI), учените Арън Лернър и Торстен Матиас пишат: „ Трансглютаминозата подобрява чревната пропускливост, потиска механичните и имунологични защитни бариери, увеличава растежа на бактериалния лумен и увеличава усвояването на глиадин пептид“. Докладът завършва така: „Надяваме се, че този тест ще стимулира клиничен, научен и регулаторен дебат относно безопасността на mTG, за да защити обществеността от нежеланите ефекти на ензима. “. Авторите допълват още вреди от ензима:
увеличава бактериалния растеж;
увеличава абсорбцията на глиадин;
влияе върху качеството на слузта;

Кое всъщност е страшното?

Изправени сме пред един факт – трансглутаминазата все още не е добре изследвана и различните й щамове много трудно могат да бъдат определени като безопасни. Знаейки обаче, че с помощта на съставката може да направим 1 килограм сирене от 3 литра мляко, то тогава остава въпросът реално какви количества от този ензим поглъщаме и дали дозата не надвишава в пъти допустимото. А най-страшното е, че производителите или преработвателите нямат задължението да обозначават на етикета на продуктите си използването на трансглутаминазата. А ето и още един факт като за край: самият процес, който свързва различните части от месото чрез този ензим, увеличава риска от развитие на бактериални инфекции многократно.

 

Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА