Тонове плодове блокирани в ЕС, заради спор с Южна Африка за правилата на внос

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
4 Минути

Милиони кутии с портокали се развалят в контейнери, блокирани в европейските пристанища, докато Южна Африка и Европейският съюз се сблъскват в спор за правилата за внос, съобщават производители на цитрусови плодове, цитирани от euroaktiv.

Южна Африка, вторият по големина износител на пресни цитрусови плодове в света след Испания, подаде жалба до Световната търговска организация (СТО) миналия месец, след като ЕС въведе нови изисквания за безопасност на растенията и здравето, които според производителите на портокали застрашават оцеляването им.

Мерките влязоха в сила през юли, когато корабите вече бяха в морето, превозвайки стотици контейнери, пълни с южноафрикански плодове към Европа. В резултат на промяната те са задържани при пристигането им, казва Южноафриканската асоциация на производителите на цитрусови плодове (CGA).

„Това е пълна и пълна катастрофа“, каза главният изпълнителен директор на CGA Джъстин Чадуик пред АФП по телефона.

„Храна, която има фантастично качество и е безопасна, (просто) си стои там – и това във време, когато хората се притесняват за продоволствената сигурност.“

Правилата на ЕС имат за цел да се справят с потенциалното разпространение на насекомо, наречено фалшив молец, вредител, роден в Субсахарска Африка, който се храни с плодове, включително портокали и грейпфрути.

Новите мерки изискват южноафриканските фермери да прилагат екстремно студено третиране на всички портокали за европейския пазар и да държат плодовете при температури от два градуса по Целзий или по-ниски в продължение на 25 дни.

Но CGA казва, че тази мярка е ненужна, тъй като страната вече има свой собствен, по-целенасочен начин за предотвратяване на заразяване.

В своята жалба към СТО Южна Африка твърди, че изискванията на ЕС „не се основават на науката“, по-рестриктивни са от необходимото и „дискриминационни“.

Южноафриканските производители на цитрусови плодове казват, че изискването оказва ненужен допълнителен натиск върху индустрия, която вече е в тежко положение.

„Това ще добави много разходи… и в момента това е, което никой производител в света не може да си позволи“, каза Ханес де Ваал, който оглавява почти 100-годишната ферма Sundays River Citrus.

Де Ваал, чиято компания има портокалови, мандаринови и лимонови дървета, разположени на площ от 7 000 хектара на югоизточния бряг, каза, че приходите вече са били намалени от високите разходи за доставка и торове.

Разходите за превоз скочиха рязко след настъпването на Covid-19, както и цената на торовете поради войната в Украйна, а Русия е един от най-големите производители в света.

Европа е най-големият пазар за почти 2 милиарда долара за цитрусова индустрия на Южна Африка, което представлява 37% от целия износ, според CGA.

Спорът сега е със СТО. Страните имат 60 дни за преговори за решение. Ако не успее, жалбоподателят може да поиска въпросът да бъде решен от група експерти.

ЕС заяви, че е уверен в „съвместимостта със СТО“ на своите мерки. „Целта на критериите за безопасност на растенията и здравето на ЕС е да защити територията на съюза от потенциално значително въздействие върху селското стопанство и околната среда, ако този вредител се установи в съюза“, каза говорител на Европейската комисия в изявление.

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА