Добивите са на 10-годишно дъно, съобщи Асоциацията на германските фермери
Тази година донесе значително разочарование за германските фермери. Въпреки надеждите за добра реколта, влажното време и строгите регулаторни изисквания доведоха до спад в добивите на зърно и рапица, както и до понижаване на качеството на продукцията.
Асоциацията на германските фермери сигнализира за 10-годишен спад в добивите и изрази своето безпокойство за бъдещето на сектора.
Влажното време и спадът в добивите
Тазгодишната реколта на зърно и рапица в Германия е далеч под очакванията. Според Йоахим Руквид, президент на Асоциацията на германските фермери, добивите са на 10-годишно дъно. Качеството на продукцията също е засегнато. Влажното време, което продължи седмици наред, забави процеса на жътвата и попречи на фермерите да съберат продукцията си навреме. Очакванията за средни добиви, изразени в началото на сезона, бързо се разсеяха, когато дъждовете станаха постоянни и непредвидими.
Влияние на регулаторните изисквания
Освен климатичните условия, германските фермери са изправени пред допълнителни трудности, свързани с новите регулации, наложени от правителството. Руквид подчерта, че ограниченията върху използването на торове и пестициди сериозно затрудняват фермерите да поддържат добивите си на конкурентно ниво. Той отбеляза, че в някои райони на страната вече не е позволено наторяване според нуждите на растенията, което ги прави по-уязвими на вредители и инфекции. Това, според него, е допълнителен фактор за лошата реколта тази година.
Цените на храните
Въпреки ниските добиви и проблемите, пред които са изправени фермерите, Руквид не очаква цените на храните в Германия да се повишат значително. През последните години потребителите вече преживяха значителни увеличения в цените на хранителните продукти. Инфлацията все пак се е забавила през 2023 г. Фермерите обаче са изправени пред ново предизвикателство – техните приходи намаляват, докато делът им в крайната цена на продуктите на пазара също се свива.
Недоволството сред фермери
Нарастващото недоволство сред германските фермери се изразява не само в разочарованието от реколтата, но и в широко разпространените протести срещу регулаторните ограничения. Руквид спомена, че тези протести са резултат от натиска върху земеделския сектор, както и от желанието за предотвратяване на неоправдани увеличения на данъците. Според него обаче, макар че земеделската политика на Европейския съюз е претърпяла промени, в Германия продължават да се въвеждат нови закони, които затрудняват ежедневната работа на фермерите.