Тенденция: Биосигурността в свинефермите дават резултат, за 2022 г има само 2 огнища в стопанства

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
4 Минути

Основните рискове остават при нетърговските ферми и стадата от Източнобалкански свине

265 са обявените случаи на болестта Африканска чума по свинете (АЧС) при диви и домашни свине от началото на годината до началото на октомври 2022 г, се посочва в доклад за разпространението на АЧС в Европа през 2022 г. и оценка на риска за новия сезон 2022/2023 г., подготвен от Центъра за оценка на риска по хранителната верига (ЦОРХВ). От данните се вижда, че от общите случаи само 2 огнища са при домашни свине в област Благоевград в началото на годината (14 и 24.01.2022 г.). Останалите 263 случаи на АЧС при диви свине са констатирани на почти цялата територия на България (с изключение на областите Монтана, Видин, Враца, Ловеч и Силистра). Последните съобщения за положителни диви свине (преди започването на ловния сезон) са от юли месец в областите Пловдив и Кюстендил.

През 2020 г. България отчита двоен спад на интензитета на разпространение на АЧС в сравнение с 2019 г. През 2021 г. са отчетени значително по-малък брой положителни случаи, в сравнение с 2020 г. Тъй като календарната 2022 г. все още не е  приключила, не може да се посочи дали се очертава тенденция за намаляване на случаите при дивите свине.

„Тенденцията за намаляване на случаите на АЧС при домашните свине определено е трайна с голям спад в констатираните огнища, което ни кара да вярваме, че прилаганите мерки за биосигурност в Р. България дават резултат.“, коментират от ЦОРХВ.

На 1 октомври 2022 г. в България стартира новият ловен сезон, с който се разрешава отстрел на диви свине. В системата за обявяване на особено опасни болести по животните, със задна дата, за България се съобщава за констатирани положителни случаи на АЧС при диви свине, които са от началото на октомври 2022 г. В изявление, Българска агенция по безопасност на храните (БАБХ) съобщава, че за периода 01 – 07.10.2022 г. са постъпили 400 броя проби за изследване за вируса на АЧС, от тях 24 от диви свине са дали положителен резултат за АЧС. Отново пак според БАБХ от началото на 2022 г. са постъпили над 3 400 проби за лабораторен анализ, при което са установени 360 положителни диви свине, което е 10.6% от общия брой проби.

АЧС продължава да присъства при домашните свине в Източна Европа. Докато броят на огнищата на АЧС при домашни свине в Румъния намаляха през 2022 г., то случаите при диви свине се увеличиха и Румъния продължава да се счита под ограничения в зона III и не може да изнася продукти от свинско месо. АЧС все още циркулира сред диви свине в голяма част от Източна Европа, поради което рискът от проникване на вируса на АЧС чрез продукти от животински произход от засегнатите страни, особено от Румъния, включително и от нелегален внос, все още се счита за висок, смятат от ЦОРХВ.

С настъпването на новия епидемиологичен сезон 2022/2023 г. рискът по отношение на заболяването АЧС за България остава висок поради повсеместното разпространение на заболяването в популацията на дивите свине у нас и в Европа, и особено продължаващата тежка епидемиологична обстановка в съседна Румъния. Макар и да няма сериозна динамика в Североизточната част на страната, според ЦОРХВ, основните рискове остават при нетърговските ферми и стадата от Източнобалкански свине, които не оказват влияние върху основната търговия с живи свине/свински продукти.

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама