Търговският конфликт между Турция и Русия навлиза в нов етап

Кирил Александров
Кирил Александров
2 Минути

Търговският конфликт между Турция и Русия навлиза в нов етап. След като в началото на май Турция отмени забраната за внос на 130% от руската пшеница, която въведе през март 2017 г., сега страната въвежда нов вид ограничение пред доставките на руски агростоки. Медиите в страната предават, че вносът на пшеница от страната ще става по квотна система, при която вносът на пшеница от Русия не бива да надвишава 20% до 25% от целия внос от чужди страни, предава schweizerbauer.de. Правилото се отнася за слънчогледово олио и шрот, както и за царевица.

Мотивацията на турското министерство на икономиката гласи, че страната иска да разнообрази вноса на важни култури така, че в случай на търговски спор с някоя държава, да успее да замести доставките от другаде.

През стопанската 2015/16 г. вносът на пшеница от Русия възлиза на 3,1 млн. тона, на царевица 1 млн. тона, на слънчогледов шрот 415 000 тона и на слънчогледово олио 564 000 тона, по данни на руската анализаторска компания СовЕкон. Според експертите на института новите търговски рестрикции са отговор на забраната за внос на руското правителство, която се отнася за домати, ябълки, круши, краставици, разфасовани пилета, тиквички и тикви.

Забраната няма да има значително отражение върху икономическите резултати на руския износ през настоящата стопанска година, тъй като от нея остава малко време. През следващата 2017/18 година обаче се очаква ефектът да бъде по-осезаем, тъй като 75% от суровината, която използва турският хлебен сектор, идва от Русия.

Още по темата:

Поне още 3 години забрана за внос на турски домати в Русия

Кирил Александров работи като журналист от 2006-а година. Преди да работи в Agrozona.bg, е бил част от екипите на Агенция "Фокус", сп. Тема и сайта Expressnews.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА