Световни експерти по храните под тревога заради смъртоносна гъбична инфекция по житните култури

Златко Златков
Златко Златков
3 Минути

Експертите в Европа и Азия активно разработват нови видове пшеница, които да бъдат устойчиви на смъртоносната гъбична инфекция „ръжда“, която засяга стеблата на културата и се разпространява по въздух изключително бързо на големи разстояния. Болестта представлява сериозна опасност за посевите на пшеница в целия свят, съобщава scoop.it.

Причината за притесненията на учените са огнищата на гъбична инфекция по пшеницата в Германия и Етиопия, разраснали се през 2013 г. Заразата може да се разпространи изключително бързо на хиляди километри и да навреди на културата на различни континенти. Ето защо учените от базирания в Мексико Международен център за подобрение на царевицата и пшеницата изследвали щамовете на заразата в двете страни и установили приликите между тях.

„В Германия разпространението на ръжда по пшеницата било благоприятствано от ненормално високи температури, като и от ненормално късно развитие на пшеницата заради студената пролет и ранните летни температури“, обяснява Керстин Флат, учен от Федералния изследователски център за култивирани растения към Института Юлиус Кун в Германия. Епидемията в централните части на Германия избухнала през месец юни и била първата в страната от няколко десетилетия.

През ноември 2013 г. „ръжда“ засегнала широко разпространен вид пшеница в Етиопия с името дигалу. Според Бекеле Абейо, старши учен и култиватор на пшеница от Международния център за подобрение на пшеницата и царевицата, този вид пшеница се използва за производство на хляб . Особено смущаващо според него било това, че дигалу била произведена от учените с цел да бъде устойчива именно към „жълта ръжда“ или „райе“. Фермери в Африка, Южна и Централна Азия и Близкия Изток също са съобщили за инфекции с гъбичката.

Според експерти гъбичната инфекция е била регистрирана за първи път в Северна Америка през 50-те години на 20 век и тогава унищожила до 40% от реколтата от пшеница в страната. От тогава десетки милиони евро са инвестирани в развитието на пшеница, която да бъде резистентна на гъбичката. Въпреки това последното огнище на мутирал вариант на болестта беше открито в Уганда през 1999 г.

Учените се опасяват, че около 90% от африканската пшеница може да бъдат засегнати от болестта.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама