Сценарии за Брекзит: Какво следва за британците и Европейския съюз?

Агрозона
Агрозона
3 Минути

Снощи британските депутати отхвърлиха споразумението за Брекзит, изготвено от правителството Тереза Мей и Европейския съюз. Поражението придоби исторически размери, като 432-ма депутати гласуваха “против“ и 202-ма “за” за сделката, а сагата продължава с вот на недоверие. Ако оцелее, премиерът на Великобритания ще има броени часове да се завърне с нов план за излизане от Европейския съюз.

Как ще продължи сагата Брекзит оттук нататък? По темата в студиото БНТ говориха Любов Костова, директор на Британския съвет в България, проф. Ингрид Шикова, преподавател по европеистика в СУ и Веселин Паунов, кореспондент на БНР на Острова.

Проф. Ингрид Шикова: “Вчера имаше много разгорещена дискусия и един от депутатите каза нещо, което доказва защо не се случи. Перфектният Брекзит е само на теория. Практиката е нещо съвсем различно. Според мен някои от депутатите си представят Брекзита по един начин, други – по друг, трети – съвсем не си го представят. Поради това, според мен, важно е да стане ясно, и това поиска между другото Жан Клод Юнкер, какво всъщност искат. Също имаше една такава реплика: “или сме вън, или сме вътре”. В момента има едни такива желания нито да са съвсем отвън, нито да са съвсем вътре. Такова желание за избор като в ресторант по меню в Европейския съюз не е възможно. Там също има 27 други държави, които имат някакви претенции.”

Веселин Паунов: “Защо не успя Тереза Мей? Защото тя се опита хем вълкът да е сит, хем агнето – цяло. Това нещо практически е невъзможно. Донякъде не съм фина на Тереза Мей, но донякъде й съчувствам, защото тя се опита да угоди на всички, а това няма как да стане. Британското общество е много разделено. Естествено, някои кръгове допринесоха много за това. Това е стара тема. Европейският съюз винаги е бил болна тема във Великобритания. Европейският съюз винаги е водил до сериозни кризи политически във Великобритания, падали са правителства. За Великобритания разделението настъпи след референдума. Силно поляризиране – това се наблюдава не само в обществото, а и в парламента. На практика има един парламент, в който никой няма мнозинство.”

Любов Костова: “Това, което знаем и го знаем отдавна, това беше споразумение между образователните институции и университетите на Обединеното кралство с правителството, че при какъвто и да било сценарий, академичната година 2019-2020, тоест постъпващите тази година, както и всички студенти по настоящем, се третират като заварено положение. Тоест промяна за тях няма да има. Условията за постъпване, условията за вземане на студентски кредити, таксите – остават абсолютно същите. Абсолютно гарантирана е до толкова до колкото такова беше съобщението на организацията, която се казва “Университетите на UK”, което е обединение на всички висши учебни заведения на страната.”

Avatar photo
Автор: Агрозона
Agrozona.bg e информационен сайт, който представя последните новини и анализи в сектор „Земеделие”, Хранително-вкусовата промишленост и предприемачество в селските райони. Тук ще откриете полезна информация, свързана с възможностите за национално и европейско финансиране на българските фермери, промени в българското и европейското законодателство и тенденциите в селското стопанство в България, Европейския съюз и по света.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА