Търговията със селскостопански храни в ЕС се срина през първия месец след Брекзит

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Търговията със селскостопански храни в ЕС се срина през първия месец след Брекзит и намаля с 11% спрямо същия месец на миналата година. След дълъг период на непрекъснат растеж, ЕС претърпя рязък спад в износа на селскостопански храни, най-вече поради свиване в размер на 800 милиона евро на стойността на продуктите, продавани на Обединеното кралство. Това се посочва в месечния доклад на Европейската комисия за търговията. На годишна база износът на селскостопански храни в ЕС е спаднал с 24% през януари и с 32% в сравнение с предходния месец декември.

Стойността на вноса от Обединеното кралство също бележи спад с 67% при загуба от 874 милиона евро, като спадът в обема на търговията се усети във всички категории селскостопански хранителни продукти. Намалението на търговията с Великобритания идва след края на преходния период през декември 2020 г.

Като цяло общата търговия на ЕС с хранителни продукти с всички партньори е спаднала с 11% на годишна база до 13,5 милиарда евро, като най-големите загуби в стойността на износа се наблюдават при виното, където се отчита спад със 188 милиона евро, храните за кърмачета- спад с 142 милиона евро, препарати от зеленчуци и плодове- спад с 89 милиона евро и шоколад и сладкарски изделия- намаление със 79 милиона евро. Понастоящем Обединеното кралство изненадващо се изкачи на върха на списъка с дестинации за износ на селскостопански и хранителни стоки в ЕС, с търговска стойност четири пъти по-голяма от втория по големина вносител на хранителни продукти в ЕС, САЩ.

ЕС и Обединеното кралство ще търгуват без квоти и мита

„Въпреки че очакваме отрицателно въздействие на Brexit върху търговията, трябва да изчакаме още няколко месеца, преди да оценим реалния му обхват“, ккоментира Джоао Пачеко, старши сътрудник в мозъчния тръст Farm Europe, пред EURACTIV. Спад е отчетен още и в стойността на износа за САЩ (с 254 милиона евро), Русия (с 110 милиона евро), Япония (с 66 милиона евро) и Саудитска Арабия (с 62 милиона евро). Очаква се ситуацията да се подобри с края на субсидиите за въздухоплавателни средства, които влошиха трансатлантическите отношения през последните години и доведоха до налагане на реципрочни мита на САЩ и ЕС върху селскостопанските хранителни продукти.

Търговските перспективи на Комисията също показват, че европейското земеделие е силно засегнато от пандемията COVID-19, въпреки усилията на ЕС да я предотврати, коментира германският консервативен евродепутат Норберт Линс. „Заедно с необходимите мерки за опазване на околната среда и климата, трябва също така да се съсредоточим върху нашата роля в глобалната продоволствена сигурност чрез реформата на Общата селскостопанска политика (ОСП)“, заяви депутатът, който е председател на комисията по земеделие на Европейския парламент.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА