На Острова: 16% недостиг на работна ръка в птицевъдния сектор

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
4 Минути

Тревожният брой на недостигаща работна ръка продължава да расте поради ефектите на Брекзит и се усложнява от правителство, което непрекъснато действа срещу най -добрия интерес на британските производители на храни, казва BPC.

Британският съвет по птици (BPC) предупреждава, че секторът може да се изправи пред сериозна криза, поради липсата на квалифицирани работници, докато правителството пренебрегва сигналите, предадени от представители на индустрията, предаде Euromeatnews.

Британската промишленост за птиче месо е изправена пред значителен недостиг на работници в селското стопанство и преработката, като предприятията отчитат среден процент на свободни работни места над 16%. Тревожният брой пропуски продължава да расте поради ефектите на Брекзит и се усложнява от правителство, което непрекъснато действа срещу най – добрия интерес на британските производители на храни.

бройлери, зайци, Agrozona.bgНамаляване на производството заради липса на работници

“Членовете ни казват, че много от тях са били принудени да намалят седмичното производство на пиле с 5-10%, целогодишното производство на пуйки с 10% и оценяват коледното производство на пуйка да бъде намалено с 20%. Те казват, че са в момента произвеждат намален набор от продукти за клиенти от Обединеното кралство и са сериозно загрижени, че предлагането на основни пилешки продукти ще бъде засегнато. Всичко се дължи на недостига на работна ръка. Обезпечаването на продоволствената сигурност в Обединеното кралство ще бъде удвоена с инфлация на храните и ще бъдем принудени да разчитаме на повече вносна храна.

“Правителство е длъжно да поправи този катастрофален провал”

“Когато ръководителите на големи хранителни компании и дори цели хранителни сектори се изправят и заявяват, че сме в най – лошото положение, което са виждали, тогава нашето правителство е длъжно да поправи този катастрофален провал, който са направили. Ако това означава облекчаване на имиграционните правила или приемане на регулаторно привеждане в съответствие с ЕС, тогава това са стъпките, които трябва да бъдат предприети, за да се постави британската храна по пътя към възстановяването “, заяви Ричард Грифитс, изпълнителен директор на Британския съвет по птици.

Като сектор, който произвежда половината от месото, изядено в тази страна, британската индустрия за птиче месо призовава правителството:
– да включи работниците от веригата за доставки на птиче месо в „списъка с квалифицирани работници“ и „списъка с недостиг на професия“ 
– Разширяване на схемата за сезонни работници в селското стопанство до сектора на птиче месо (земеделие и преработка), за да се защити сезонното търсене на птиче месо и коледни пуйки.
– Да се ​​гарантира, че  производство на храна е в основата на уменията и образователните програми, да се увеличат доходите на заетите в бранша, за да се подобри привлекателността на сектора
– Спешно да се проведе първото проучване за продоволствена сигурност

БАБХ, пилешко месо, Agrozona.bg

Баланс между работници и иновации

Британският съвет по птици казва, че членовете му са решени да постигнат баланс между квалифицирана работна сила и инвестиране в иновации и технологии. „Като сектор виждаме многомилионни възможности за инвестиране в нашите съоръжения и автоматизация, за да създадем модерна, подходяща за бъдещата верига за доставки на храни, която продължава да предоставя безопасна, здравословна и достъпна храна на всяка маса. Не можем обаче да направим това, докато правителството изглежда е решено да намали производството на храни в Великобритания. “, допълва Грифитс.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА