Спешни мерки срещу разпространението на болестта “син език” в Ямболска област

Златко Златков
Златко Златков
2 Минути

Областната епизоотична комисия в Ямбол набеляза спешни мерки срещу разпространението на болестта “син език” по дребните преживни животни, предава БНР. Причина за извънредното събиране на комисията е възникналото огнище на болестта в хасковското село Мандрица. Забрана на транспортирането на едри и дребни преживни животни, клинични прегледи, затваряне на животинските пазари в Ямбол и Елхово, дезинфекция на ферми и обори. Това са само част от решенията на комисията, предложени от д-р Стоян Колев от Областната дирекция по безопасност на храните. „Най-големият ни проблем ще бъде да накараме стопаните, да ги откажем от нощната паша. В момента е горещо, овцете не пасат през деня. Второто важно нещо е да не пасат в горските райони. Влязат ли в гората, или край реката, или във водните басейни – пълно е с комари.“, каза той.

Заболяването “син език” се пренася от комари. Не е опасно за хората, но нанася огромни щети на животновъдите. В момента на територията на Ямболска област има над 60 000 овце и 15 000 кози. Най-застрашени са стопанствата в граничните общини Елхово и Болярово.

Симптомите на син език при овцете са висока температура, усилено слюноотделяне, депресия, диспнея и затруднено дишане. В началото секретите от носа са бистри, а по-късно преминават в слузесто гнойни. Достига се до изсушаване на кожата около ноздрите. Видимите лигавици по муцуната, устните и очите са зачервени. Устните и езикът са силно отекли.

При говедата единствените признаци са промяна в количеството на левкоцитите и колебания в телесната температура. Много рядко се наблюдава средна по степен хиперемия и разязвяване в устната кухина, хиперемия по венечния ръб на копитата, свръхчувствителност и дерматит. В ноздрите се натрупва гъст ексудат и се наблюдават малки ерозии. При разплодните бици може да има временен стерилитет. При заразени крави телетата се раждат с хидроцефалус и мозъчни кисти.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама