Сложиха ограничение за животните в личните стопанства в Добричко

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

Вижте какви са изискванията и към пасищата в района

В личните стопанства на физическиите лица на територията на община Добрич ще се отглеждат до 2 броя едри преживни животни и приплодите им до 12-месечна възраст, до 10 броя дребни преживни животни и приплодите им и до 3 прасета за угояване, различни от свине-майки и некастрирани нерези, е записано проект за изменение на Наредба за начина, реда и условията на отглеждане на животни в населените места на територията на общиина Добричка, която е в процес на обществено обсъждане. Промените в документа се налага заради промените в основното законодателство на страната в областта – Закона за ветеринарномедицинската дейност, както и Наредба 44 за животновъдните обекти. Според проекта за изменение в рамките на личните стопанства в Добричко ще могат да се гледат и до два броя еднокопитни животни, 10 възрастни зайци с приплодите им, но не повече от 100 броя общо, 50 възрастни птици без значение от вида им, както и до 100 бролера или подрастващи птици, независимо от вида им.

Според разпоредбите животновъдните обекти – лични стопанства ще трябва да се регистрират в Областната дирекция по безопасност на храните в Добрич, като кметът или кметският наместник на съответното населено място ще трябва на всеки 10 дни да предоставя заявленията на стопаните в дирекцията. До седмица след това ще се прави проверка на стопанствата и ще се прави регистрация или отказ. Стопаните ще се регистрират безплатно и безсрочно, като ще имат задължението да сключат договор с ветеринарен лекар за извършването на мероприятия, предвидени в държавната профилактична програма. Те ще трябва да поддържат и регистър на животните в животновъдния обект, в който да вписват новородените, закланите, умрелите, продадените и придобитите животни. За всяяко закупено, заклано и новородено животно, личните стопани ще трябва да уведомяват обслужващия ги ветеринарен лекар в срок от 3 дни.

Според промените в Наредбата животновъдните обекти-пасища ще трябва да разполагат с ограда, която да не позволява достъп на хора и диви животни, да имат поне 2 дка площ за 1 животинска единица, както и да имат осигурен постоянен достъп до вода и храна. Според изискванията е задължително на пасищата да има и навес с минимум 2 съседни страни, който да осигурява защита от неблагоприятни атмосферни влияния и други вредни въздействия върху животните, както и да има място, където животните да бъдат заловени и фиксирани при нуджа от ветеринарномедицинска или зоотехническа манипулация.

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА