След няколко часа преговори: Приключи срещата на земеделците с властта

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
6 Минути

Вижте какво се разбраха те

“В близко време няма да позволим внос на слънчоглед от Украйна”, заяви премиерът Николай Денков след няколко часови преговори с инициативния комитет на протестиращите земеделци. В преговорите взеха участие и министърът на финансите Асен Василев, както и земеделският министър Кирил Вътев.

В разговор с премиерът на Украйна още тази вечер Денков ще обясни, че ще има определена квота за внос в България на украински слънчоглед, предаде БНР.

“По отношение на слънчогледа като култура, след малко ми предстои разговор с премиера за Украйна, в който ще обясня, че в дискусиите днес сме обсъдили, че ще има определена квота за България и тази квота ще бъде разрешена за внос в България, едва след като ние сме уточнили колко е голяма, за какво става дума. В близкия период ние няма да позволим внос на слънчоглед от Украйна”, посочи премиерът.

“Вносът на слънчоглед ще бъде разрешен едва когато има ясни количества, които са договорени между земеделците и преработвателната промишленост, така че да е ясно точно колко слънчоглед трябва да бъде внесен в страната, за да може да не спре производство на олио, то да се изпълни в пълен обем и в същото време да бъде реализирана продукцията на българските земеделци са с приоритет”, поясни от своя страна финансовият министър Асен Василев.

“Що се касае до останалите продукти и в момента се водят преговори между Европейската комисия и Украйна заедно със земеделските министри на държавите членки за това, може ли да се включват и други продукти, както са посочени в точка първа от исканията на протестиращите”, каза Денков.

“По отношение на втора точка за изплащане към земеделските производители до пълния размер на компенсациите за повишените разходи за производство в следствие на войната в Украйна и отпадане на тавана на помощта поехме ангажимент, че тези средства ще бъдат изплатени до 30-ти септември така, както е поставено като изискване от протестиращите”, коментира министър-председателят.

“Що се касае до пплащането на държавната помощ за компенсиране на земеделските производители със 100 % пропаднали площи това, което се договорихме е, че земеделското министерство ще съкрати срока за подаване на заявления по мярката и съответно след събиране на всички заявления могат да се изчислят сумите и плащанията ще бъдат направени максимално бързо в рамките на между 1 и 2 седмици”, заяви още Денков.

На срещата са били обсъдени всички искания на земеделските производители, като ще се водят и преговори с европейската комисия за компенсациите, които страната ни може да получи.

Още утре правителството ще гласува помощи за засегнатите от войната в Украйна земеделски производители

“Утре земеделството министерство ще подготви съответните документи, който да бъдат изпратени в Министерство на финансите и то да задвижа процедурата, така че до утре вечерта  те да могат да отговорят на въпроса какви са средствата, с които може да се изапълни това искане на протестиращите”, поясни Денков.

“Има един друг по-специфичен въпрос, който се появи в дискусията, а именно – би ли могла да се промени горната сума на помощта заради войната в Украйна, която в момента е регламентирана на европейско ниво. Това, което поехме като ангажимент е, че правителството ще подготви такова предложение, ще го входира официално в Европейската комисия и ще го отстоява, търсейки съюзници от другите държави-членки”, допълни още Денков.

“И финално, по отношение на едни изисквания по помощта de minimis, които са необходими, за да се получи съответната подкрепа от производителите, беше поставен въпросът дали може да се намали границата, над която когато са предали продукцията могат да получат такава помощ като един тип дерогация спрямо общите правила. Това, което поехме като ангажимент е, че трябва да проверим юридически максимално бързо и ако може да се приложи това, което предлагат протестиращите, ще го направим. Ако не може юридически за тази година, поне ще се опитаме да го дефинираме оттук нататък”, заключи Денков.

Земеделските производители от своя страна обявиха, че решението за край на протестите ще дойде, когато участниците в тях се запознаят и одобрят поетите ангажименти от властта

“Ние ще бъдем доволни едва когато представим всичко, което сме водили като разговори днес отвън на хората, които са с нас и които не подкрепяха в тази битка”, заяви Илия Проданов.

“В днешната среща намерихме баланс и това, което имаме като общо позиция с правителството е, че всички ние искаме да работим за произведена и реализирана продукция и смятаме, че това е пътят на новата политика и се надяваме това, което говорихме днес да бъде осъществено”, коментира още Димитър Зоров, председател на Асоциацията на млекопреработвателите.

Губене на информация по веригата между администрация и министерства

Днес установихме още, че някъде по веригата се къса информацията и трябва да се обърне сериозно внимание на държавната администрация и на експертите, които по най-добрия начин да превеждат информацията, както към министъра на земеделието, така и към министър-председателя, защото установихме, че голяма част от неразбирането и от незнанието на нашите проблеми е това, че информацията е била или неправилно, или изкривено, или непълно предадена на властимащите, за да могат да ги решат своевременно”, заяви от своя страна Божидар Петков, председател на БАМ-Я.

 

 

ЕТИКЕТИ:
Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА