Сивото гниене не прощава на зеле и карфиол

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
2 Минути

Предварително вземете мерки срещу напукването на главите

За сиво гниене говорим най-често, когато става въпрос за ягоди и грозде. От гъбичката причинител (Botrytis cinerea) страдат обаче и много други растения. Зелето и карфиолът не правят изключение. В по-ранни фази от развитието им болестта може да се види като сиво-бял налеп, обикновено от долната страна на листата. По-късно, когато се оформят зелките на полето или по време на съхранението им в прясно състояние, най-напред се виждат по покривните листа кафяви напетнявания. Не след дълго нападнатите листа се покриват с пепеляво-сив пухест налеп. Същият налеп може да се види и по напуканите зелки.

Болестотворната гъбичка обикновено навлиза в листата на зелето през механични повреди, както и при рани, причинени от насекоми и други неприятели. В ранни фази може все пак да се употребят фунгициди, но в края на вегетацията и след прибирането, когато най-често се развива болестта, тяхното приложение става невъзможно. Затова от много голямо значение е да не се допусне напукване на зелки. Най-честата причина за напукването е поливката или обилният дъжд след допуснато засушаване. Затова почвата трябва да се поддържа винаги нормално влажна. При манипулацията на зелките, които ще се съхраняват в прясно състояние, трябва да се внимава покривните листа да не се нараняват със силен натиск на пръстите или с инструментите за работа.

 

 

 

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА