Система „Дунав“ е приоритет в стратегията за управление на водите

Лилия Александрова
Лилия Александрова
5 Минути

На много места може да има режими, ако тази година няма валежи, по думите на министър Емил Димитров

Спешното строителство на система Дунав е приоритет в стратегията за управление на водите. Това каза министърът на околната среда и водите Емил Димитров в интервю за Нова телевизия. „Язовирите трябва да се оставят за питейно-битови нужди. Имаме все още воден ресурс, който можем да ползваме, но земеделските язовири са в много лошо състояние, не се пълнят, поради което има проблеми със земеделци, рибари, ВЕЦ-ове“, коментира екоминистърът.

“За Черноморието до следващата година ще издържим, но трябва сега да мислим, за да не се вземат после късни решения”, посочи Емил Димитров. Язовирът дава вода на южното и на северното Черномоние. “В момента язовирът има 60 млн. кубични метра вода. Вариантите са няколко: да сложим помпи, да започнем да прехвърляме през водната кула и още няколко месеца да издържим – ако през зимата няма сняг и валежи. Трябва ли да чакаме догодина май-юни, за да видим, че водата е свършила, или да вземем мерки сега? Аз предлагам мерки да се вземат за цялата страна. През есента ще свикаме консултативен съвет по водите”, обясни министър Димитров.

За десетилетие напред

Той е предложил на премиера Борисов няколко варианта за справяне с безводието по Черноморието и вече се работи по тях. „Трябва да решим проблема за десетилетие напред“, посочи екоминистърът и допълни, че предстои премиерът да вземе решение по проекта.

Министър Танева: За този сезон водата за напояване е осигурена

„Идеята е да намалим количествата от язовир Камчия към Варна, да се компенсира от язовир Девня и Цонево, а Южна България, която няма от къде другаде да вземе, да остане на язовир Камчия и Ясна поляна, и два земеделски язовира, които не се използват от десетилетия да бъдат спешно ремонтирани и закачени към деривацията, която захранва Бургас. По този начин проблемът за бизнеса и инвеститорите ще бъде решен. Този проблем обаче е в цялата страна”, каза още министър Димитров.

Изоставени язовири

В страната има 52 държавни язовира – 15 за питейно-битови нужди и още толкова за земеделски нужди, като последните са в много лошо състояние като техническа експлоатация. През последните 50 години не са давани средства, пълнят се през лятото на минимално ниво.

Всеки ден в 15 часа на сайта на МОСВ се обновява информацията за 52-та държавни язовири в страната, посочи екоминистърът. Всеки от къщи и от телефона може да види в какво състояние е един язовир. Повечето язовири са пълни на 80%. Винаги има 3-4 критични язовири, каза още той.

МОСВ отново призова земеделците да преминават на алтернативни източници за поливане

“Източна България е зле- язовирите Тича, Ястребино и Камчия са в критично състояние. Язовир Жребчево е в цяла система, която трябва да се пълни от река Тунджа – половината приток от там е насочен към Стара Загора. Не може да вземеш цялата вода  на язовира от Тунжа към Марица и да имаш пълен язовир, по думите на министър Димитров. Язовирът е празен през последните 15 години и през последните 5-6 години язовирът не е получил ВиК, топене, Agrozona.bgникаква вода. Ние ще пуснем 5-6 млн. кубични метра вода за язовир Жребчево”, посочи министър Димитров.

Крайно време за промени

“На много места може да има режими, ако тази година няма валежи. Крайно време е от язовир Кричим да се захранят Пловдив и Хасково. За Сливен е крайно време да се помисли дали от язовир Жребчево да се подпомогне довеждащият канал с пречиствателна станция. За Северна България язовир Тича има вода за още 3 години. Трябва ли да чакаме и тя да свърши, ако няма валежи, или трябва да започнем захранване от Дунава”, каза екоминистърът и допълни: “Заобикалят се проблемите и се чака да падне дъжд. Моята работа е, докато съм министър вода ще има, но ние трябва да се подготвим за бъдещето. В министерството мислим как да се управляват водите, ще предложим стратегия. Не казвам, че сме най-умните, трябвало е да се направи, но по-добре да започнем този път и учените да се изкажат”.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама