Ще стане ли зависима Германия от вноса на плодове и зеленчуци

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

Забраната за използване на много препарати за растителна защита поставя под риск стопанството

В скоро време Германия ще зависи от растящия внос зад градина, подозират от Федералния комитет по плодове и зеленчуци (BOG) и Industrieverband Agrar e. V. (IVA). Днес ефективните пестициди срещу многобройните вредители по растенията повече не са разрешени при отглеждане на плодове и зеленчуци в страната. И производителите могат само да се надяват на краткосрочни разрешения при необичайни ситуации, пише www.topagrar.com.

Дори в Германия да се произвеждат повече селскостопански култури, такива, като пшеница, картофи или захарно цвекло, отколкото се употребяват на собствена територия, нивото на предлаганите плодове и зеленчуци е много по-ниско от вътрешното търсене. Това се отнася не само за тропическите плодове, но и за ябълките (степента на самообезпечаване е около 40%, моркови (70%) или ори зеле (82%).

Ако достъпността на пестицидите за борба с вредителите, гъбите и плевелите в бъдеще стане по-строга, площите с овощни градини и зеленчуци ще се съкратят заради разпространението на патогени и фалитите на производителите, отбелязват от двете организации.

Проектна група провежда оценка кои активни вещества ще могат да се използват в бъдеще за защита на плодовете и зеленчуците от болести и вредители. Критичен показател за ефективно управление на устойчивостта при вредителите се явява наличието на три различни механизма, които позволяват на производителите да комбинират продуктите.

В бъдете само две активни съставки с достатъчна ефективност ще бъдат одобрени срещу плодовия молец при отглеждането на ябълки, а също така и продуктите BT (Bacillus thuringiensis) с по-малка ефективност.

Ситуацията с контрола на вредителите по вишните и другите костилкови е още по-драматична: последните два останали химични агента, вероятно ще изчезнат; достъпни ще останат саамо калиевият сапун или рапичното масло. Срещу щитовидната въшка при отглеждането на череши и други костилкови няма да се разрешава използването на средства за пръскане.

„Отговорното и професионалното използване на пестициди внася значителен принос в производството на висококачествени продукти за хранене. Ако не искате да предотвратите изчезването на огромни площи и продуктите да се изнасят зад граница, трябва да се вземат мерки” – казва Йенс Щехманн, председател на Федералния комитет по плодове и зеленчуци, който сам отлежда плодове във ферма на площ от 37 хектара.

Масовата загуба на активни съставки, сподел Щехманн, поставя под заплаха както средствата за съществуване на селскостопанските предприемаци, така и съществуването на немските ферми.

 

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама