Ще има ли отново солеви разтвори в пилешките продукти

Златко Златков
Златко Златков
4 Минути

Търговски интереси защитават отпадането на наредбата за влагането на вода в пилешкото месо и пилешки продукти. Това обяви изпълнителния директор на асоциация „Активни потребители“ Богомил Николов. „Категорично с отпадането на наредбата не се защитава интереса на потребителите и на птицевъдите, а се лобира за корпоративни интереси на месопреработвателите и търговските вериги“, заяви той. По думите му месопреработвателите и търговските вериги редовно лъжат в грамажа на пилешките продукти. В някои от тях има над 20% вода и соли, което е измама. „Недопустимо е потребителите да плащат 20% вода и соли като за пилешко месо“, подчерта Николов. Наредбата забранява влагането на вода над 4,3%. Призоваваме служебното правителство да постави интересите на българския потребител на първо място и да запази ограниченията за влагане на вода в пилешкото месо, каза Богомил Николов.

Тумблирането и шприцоването са нормални процеси за варено – пушени деликатеси, за шунки и продукти, които са преминали термична обработка като цяло. Те не са нормални процеси за сурови продукти, като пилешкото месо. Факт е обаче, че част от производителите злоупотребяват с влагането на вода, с цел по-атрактивен търговски вид и по-ниска цена. Влаганите пък фосфатни соли са вредни за здравето на хората и предизвикват редица болести. Половината от производителите инжектират с опасни разтвори месните продукти, за да увеличат теглото им. Всъщност тайната не е в желанието на месопреработвателите да работят на загуба и да субсидират българския потребител. Те успяват да правят 1,5 кг. филе от 1кг. месо. И това не става с фокуси, а с високотехнологични машини. С тумблер и шприцове всяко парче месо може да „порасне“ с до 65%.

Тумблирането или шприцоването на пилешкото представлява машинна обработка, при която продуктите се инжектират със специални разтвори. Целта е месото да бъде по-крехко, да се увеличи трайността му и естествено грамажът. Български производители признават, че в пилетата се инжектира саламура от фосфати, карагенан, цитрати, ксантан, гума-гуар и др. Допустимата доза е 3-5% в ЕС, а у нас стига до 60-80%, което прави продуктите много вредни за здравето. Според лекари,  консумацията на такива продукти води до проблеми с костите, бъбреците и черния дроб.

Целта на тумблирането и шприцоването е да се увеличи водното съдържание на месото. Като резултат от това се променят външният вид и вкусът. Шприцовете, или инжекторите, вкарват разтвор под налягане през стотици игли в дълбочина на месните късове. Най-често това са различни (някои от тях дори канцерогенни) солеви разтвори с добавени Е-та като нитритната сол (Е250) или мононатриевия глутамат (Е621). Още по-голям „добив“ се получава с разтворени соеви изолати или модифицирано картофено нишесте.

Според специалистите, шприцоването и тумблирането не са нещо лошо, защото по този начин се осигурява равномерно осоляване на месото, например. Друг е въпросът какво количество разтвор ще се използва. На практика се оказва, че си купуваме пилешко, напоено обилно с вода и вещества, някои от които дори не са упоменати на етикета, което е грубо нарушение на Закона за храните. Това е измама за потребителите, подчерта Богомил Николов. Потребителят трябва да има право на информиран избор и всичко, което е вложено във вашето пиле, трябва да бъде написано на етикета. Пише ли охладено или замразено пиле – производителят трябва да гарантира, че си купуваме само пилешко месо. В него може да има несвързана вода, но до 4.3 %. Когато тя е повече, производителят е задължен да я обяви на етикета, допълни Николов.

Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА