Седем ефективни начина за спасяване на градината от голи охлюви

Паулина Йоргова
Паулина Йоргова
8 Минути

Влажното време способства за това нашите градини да се напълнят с голи охлюви. Тези вредители, независимо от прословутата им бавна скорост на движение, всъщност може да унищожат цялата зеленчукова реколта. Те са едни от най-често срещаните и опустошителни вредители в градината. Едно семейство охлюви може да унищожи зеленчуковата култура за броени дни. Ако разберете основните неща за охлювите, като например с какво се хранят, къде живеят и какво ядат, това може да ви помогне да ги отстраните от градина си.

С какво се хранят голите охлюви?

По-правилният въпрос е с какво НЕ се хранят тези животинки. Като цяло те обичат всякакви видове растителност, но предпочитат крехки листа, плодове и зеленчуци, което ги прави наистина нежелани в градината.

гол охлюв върху зеле

Къде живеят голите охлюви?

Голите охлюви обичат влажна среда и в нея те се развиват най-добре. Всяко място, където се задържа влага, е подходяща среда за тях – стари тенджери на двора, мулч, плоскости, камъни.

Кои са враговете им?

Това вероятно е най-важното нещо, което трябва да знаете за тези мекотели. Ако успеете за привлечете в градината си естествените врагове на голите охлюви, това ще ви помогне да се справите с тях. Жабите, змиите, патиците и пилетата са най-често срещаните хищници, които ще ви отърват от голите охлюви без да навредят на растенията.

Предлагаме ви някой от най-успешните начини за борба с голите охлюви.

Ето как да спасим градината от голи охлювигол охлюв по доматите

Една от най-честите „жертви“ на голите охлюви е зелето. Всички растения от семейството на зелето са им любимо лакомство – броколите, китайското зеле, карфиола, брюкселското и най-вече бялото главесто зеле.

Борбата с голите охлюви започва с профилактиката. Ето основните 3 правила, които трябва да се спазват:

  • растенията не трябва да са прекалено близко едно до друго, като оптималното разстояние е 50 на 50 см;
  • редовно унищожавайте растителните отпадъци в градината, охлювите обичат тъмните места и се крият в оставените боклуци;системно премахвайте тревата и се освобождавайте от плевелите, защото те също са отлично укритие за тези вредители.

Ако количеството на вредителите в градината не е твърде голямо и предпочитате народните средства за борба с голите охлюви – възползвайте се от методите, които ви предлагаме.

  1. Капан за голи охлюви

През деня голите охлюви се крият в сенчести места и изоставени листа и клони, а нощем излизат на лов за храна. Добре е да примамите голите охлюви с капани, които след това унищожавате. Може да ползвате парче стар балатум или друг материал, под който вредителите изпълзяват през нощта, а на сутринта трябва да ги премахнете всичките.

  1. Бирата като примамка

Вземете чаши за еднократна употреба и ги гол охлюв в градинатавкопайте на няколко места в градината, така че ръбовете им да не са над нивото на почвата в градината. Във всяка чашка налейте по малко бира. Голите охлюви са големи любители на тази напитка. Още на следващата сутрин ще видите в чашата първите загинали вредители. Тези примамки трябва да се слагат в началото на вечерта, а през деня да се покриват с нещо, за да не изветрява бирата.

  1. Топла баня за зелето

Зелевите лехи може да се поливат с топла вода (40-50°С). Но трябва да бъдете внимателни – този метод е подходящ само за зелевите. Другите зеленчукови култури може да пострадат от толкова топла вода. Освен това може дас е използват и други течности – стари компоти, сокове и сиропи, но този метод крие други опасности – към течностите да се насочат пчели и оси.

  1. Лъжливо укритие

    лавалндула поле

Ето още едно оригинално средство за справяне с голите охлюви в градината. Една дъска се намазва с кисело мляко и се поставя на две тухли или невисоки камъни с намазаната страна надолу. Вредителите веднага откриват приятния за тях аромат и през нощта изпълзяват по дъската. Още на първата сутрин ще намерите по нея много охлюви, които трябва веднага да се унищожат.

  1. Нежелани аромати

Голите охлюви не понасят аромата на някои растения – лавандула, дафинов лист, мащерка, салвия, магданоз, розмарин и други. Посадете ги между редовете на зеленчуците и ще имате двойна полза – хем ще защитите градината, хем ще имате полезни подправки и билки.

  1. Груба повърхност

Има още един начин да се предпазите от голите охлюви. Те са особено чувствителни към груби и остри повърхности. Ако насипете около растенията дребни камъчета, натрошени яйчени черупки или орехови черупки, охлювите няма да се доберат до желаните от тях лакомства. В този случай са полезни и натрошени мидени черупки, защото техните остри краища спират вредителите. А и такъв мулч ще ви върши работа дълго време.

  1. Поканете ги на кафе

гол охлюв пие кафеКофеинът под формата на воден разтвор, вкаран в почвата или върху листата на растенията, плаши и убива охлювите, вероятно унищожавайки нервната им система. Това заключение е направено от американски учени в резултат на поредица от експерименти. Според техните наблюдения 1 или 2 процента разтвор на кофеин убива дори големи индивиди, макар че освен това обезцветява листата на някои растения, а 0,1% разтвор внася объркване и ги гони от градината.

Освен тези популярни начини, има и други, които може да бъдат полезни. Тези мекотели обичат миризмата на мая, не само бирена. Друг трик е да сложите в градината на места камъни или дървета, по които охлювите пропълзяват. На сутринта ги напръскайте с оцетен разтвор, като внимавате да не попадне течността върху растенията, защото ще ги повреди. Сложете камък или дърво, на които охлювите могат да се съберат през нощта. След това ги напръскайте с оцетен разтвор. Внимавайте да не напръскате и растенията. Модерен начин в последно време е да се сложи медна лента около зеленчуците, опиталите този начин казват, че действала като Великата китайска стена и не пропускала никакви гадини.борба срещу голите охлюви

Преди известно време неправителствената организация „Грийнпийс“ също подготви съвети как да бъде разрешен по екологичен начин този проблем. Ето някои от най-интересните предложения:

Както вече казахме, охлювите много обичат влага и са активни през нощта, но може да ги изненадате като промените графика за поливане – рано сутрин, вместо през нощта.

  • Младите растения може да бъдат защитени с ограда около тях. Това може да бъде пластмасова бутилка или глинен съд. Охлювите не успяват да преодолеят високата ограда и сочните растения се запазват
  • Привлечете представителите на фауната, за които охлювите са храна. Това са: дроздове, свраки, врани, скорци, косове, таралежи, бръмбари, стоножки, земеровки, жаби, гущери, някои видове змии с пръстеновидни окраски около врата и слепи червеи.
  • Ръчното събиране на охлюви също е полезно. Най-доброто време за това е на свечеряване. А събраните охлюви може да бъдат идеална храна за кокошките на двора.

 

Паулина Йоргова е завършила икономика на аграрното производство в УНСС и вече повече от 20 години пише за бизнес и финанси, като селското стопанство винаги е било нейния любим ресор. Интересът към тази тематика е основната причина да стане част от екипа на „Агрозона“, където работи като главен редактор от април 2016 година. Развитието на българските села и животът на хората в тях са част от темите, които са свързани с личните и професионалните и интереси. Мечтае някой ден да се завърне към корените си в Добруджа и да работи за добруването на родния си край.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА