Седем договора са останали за подписване по мярката за организации на производители

Паулина Йоргова
Паулина Йоргова
3 Минути

Изпълнението по мярка 9 е било от ключово значение да изпълнение на междинните цели  по ПРСР

Седем организации на производители са пред подписване на договорите си за финансиране с ДФ “Земеделие”. Това стана ясно от думите на Атидже Алиева-Вели, зам. изпълнителен директор на фонда по време на Седмата Национална среща на земеделските производители в България, която се проведе през тази седмица в КК “Златни пясъци”. По мярка 9 са подадени 37 проекта, от тях в рамките на бюджета са били 23 организации и групи. С 16 вече са подписали договори, останалите очакват да бъдат поканени във фонда за подписване, уточни Вели.

Тя изказа специални благодарности на групите и организациите, защото именно изпълнението по тази мярка е било много важно за изпълнение на междинните цели по програмата. “С общи усилия в изключително кратки срокове успяхме да договорим тези проекти и да имаме разплащане до края на 2018 г., така че да изпълним целта. Искам да отбележа че 2018-а година беше критично и при изпълнение на междинните цели по подмярка 4. 2 въпреки трудностите и спецификата на изпълнението на тези големи и сложни проекти успяхме също да помогнем и да изплатим над 85% от заложената цел по програмата така че да нямаме пренасочване нарисувам други мерки”, каза още зам.директорът на фонда.

Условията

Поне четирима членове бяха необходими, за да кандидатства една група производители за финансова помощ по мярка 9 „Учредяване на групи и организации на производители“ от ПРСР 2014-2020. Те трябва да предлагат на пазара всяка година собствена продукция на стойност не по-малко от 25 хил. лв. В организацията на производители трябва да има поне 6 членове, които предлагат за търговия продукция за минимум 50 хил. лв. Членовете на групата или организацията трябва да са производители на земеделски продукти.

Допустими кандидати

Допустимите кандидати трябва да произвеждат продукти в някои от следните сектори – зърнено-житни култури, медицински и етерично-маслени, технически култури, с изключение на тютюн, зърнено-бобови, картофи, мляко, месо, с изключение на риба и аквакултури, мед, винено грозде, яйца, плодове и зеленчуци.

Общият размер на безвъзмездната финансова помощ по процедурата за подбор чрез ИСУН по мярка 9 е 7 563 679 евро.

Паулина Йоргова е завършила икономика на аграрното производство в УНСС и вече повече от 20 години пише за бизнес и финанси, като селското стопанство винаги е било нейния любим ресор. Интересът към тази тематика е основната причина да стане част от екипа на „Агрозона“, където работи като главен редактор от април 2016 година. Развитието на българските села и животът на хората в тях са част от темите, които са свързани с личните и професионалните и интереси. Мечтае някой ден да се завърне към корените си в Добруджа и да работи за добруването на родния си край.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА