Сдружават ли се родните стопани?

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

40 групи и организации на производителите обединяват близо 500 фермера

Към края на 2022 г. общият брой на признатите организации и групи на производители на земеделски продукти е 40, от които: 2 групи на производители (ГП) в сектор „Зърнени-житни култури“, 1 ГП в сектор „Картофи“, 2

ГП в сектор „Месо“, 10 ГП в сектор „Мляко“, 1 ГП в сектор „Плодове“, 2 ГП в сектор „Медицински и етеричномаслени култури“, 6 организации на производителите (ОП) в сектор „Плодове и зеленчуци“, 6 ОП в сектор „Плодове“, 3 ОП в сектор „Зеленчуци“, 3 ОП в сектор „Мед и пчелни продукти“, 3 ОП в сектор „Мляко и млечни продукти“ и 1 ОП в сектор „Зърнени-житни и маслодайни култури“, се вижда от данните, посочени в Годишния аграрен доклад за 2023 г.

Най-голям брой сдружения са реализирани в сектор „Плодове и зеленчуци“ – 15 ОП и 1 ГП, следвани от тези в сектор „Животновъдство“ (мляко, млечни продукти и месо) – 3 ОП и 12 ГП. По брой представляващи земеделски производители с най-висока степен на сдружаване се откроява сектор

„Животновъдство“ (подсектор „Мляко и млечни продукти“ – 253 земеделски стопани, участващи в 10 ГП и 3 ОП; подсектор „Месо и вълна“ – 105 земеделски стопани, включени в 2 ГП), следван от сектор „Плодове и зеленчуци“, в който в сдружения са обединени 119 земеделски производители.

В Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони за периода 2023-2027 г. са предвидени интервенции чрез оперативни програми от признати организации на производители и асоциации на организации на производители както в сектор „Плодове и зеленчуци“, така и в сектор „Мляко и млечни продукти“.

За сектор „Мляко и млечни продукти“ е допустимо подпомагането и на групи производители, като наред с оперативната си програма, те следва да представят и план за признаване. Групите следва да бъдат признати като организации до четири години от началото на одобрената им оперативна програма и не по-късно от 31 декември 2027 г.

За организации на производители в сектор „Плодове и зеленчуци“, работещи в региони от страната, в които степента на организираност на производителите е под средната за ЕС, е допустимо изплащане на национална финансова помощ в допълнение към европейската. Тя е равна на максимум до 80% от реално платените вноски в оперативния фонд и до 10% от стойността на предлаганата на пазара продукция на всяка такава организация на производители.

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА