Съвет на министрите: Европейците ще консумират продукти, които не водят до обезлесяване

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
4 Минути

Необходимо е да се засили съгласуваността между секторните и търговските политики на ЕС, за да се постигнат целите на Европейския зелен пакт и свързаните с него секторни стратегии. Това коментираха вчера земеделските министри от ЕС, които се срещнаха в Брюксел. Те обмениха мнения относно начините за укрепване на съгласуваността между Зелената сделка, общата селскостопанска политика (ОСП) и търговската политика, за да се подкрепи преходът към устойчиви хранителни системи. Мнозина от участниците подчертаха значението на подобряването на съгласуваността между собствените здравни и екологични стандарти на ЕС и тези, прилагани към вносните агрохранителни продукти , в съответствие с правилата на СТО и в сътрудничество с търговските партньори на ЕС, по-специално чрез преразглеждане на максималните ограничения за фитофармацевтични остатъци и въвеждане огледални клаузи в правото на ЕС, съобщиха от Съвета на Европа.

Жулиен Денорманди, френски министър на земеделието и храните
Жулиен Денорманди, министър на земеделието и храните на Франция

Във вчерашното заседание на Съвета се фокусира върху реципрочността на стандартите и насърчаването на европейските стандарти и ценности на международно ниво. Както дискусиите относно съгласуваността между Европейския зелен договор, ОСП и търговската политика, така и относно предложения регламент за борба с обезлесяването и деградацията на горите, както и приемането на заключения на Съвета относно Codex Alimentarius, показаха ясно, че европейците вече няма да приемат продукти, които противоречат на нашите усилия да направим нашите хранителни системи по-устойчиви.

Продукти без обезлесяване

Министрите на земеделието проведоха политически дебат относно предложението на Комисията за регламент относно продуктите без обезлесяване, чиято цел е да гарантира, че продуктите, консумирани на пазара на ЕС, не допринасят за обезлесяването и деградацията на горите в световен мащаб. Това ще се направи чрез определяне на правила за надлежна проверка за операторите, така че да се намали рискът, че стоките, пуснати на пазара на ЕС, като соя, говеждо месо, палмово масло, дървесина, какао и кафе, са свързани с обезлесяването.

Като цяло министрите приветстваха предложения регламент. По-специално, те подчертаха необходимостта от установяване на ясни, недвусмислени дефиниции , в съответствие с политиката на ЕС в областта на горите, за да се избегнат непропорционални административни и финансови тежести (по-специално за малките оператори), за да се гарантира, че регламентът се прилага последователно в целия ЕС, за да проверява спазването на правилата на СТО и установява добри отношения със страни извън ЕС .

Ситуация на пазара

Въз основа на информация, предоставена от Комисията и държавите-членки, министрите проведоха обмен на мнения относно пазарната ситуация на селскостопански продукти. По време на дискусията държавите-членки изтъкнаха редица опасения, по-специално въздействието върху селското стопанство от нарастващите разходи за енергия, торове и фуражи . Полската делегация също взе думата, за да предостави информация за предизвикателствата, пред които е изправен секторът на свинското месо в Европа; тази точка последва подобни въпроси, повдигнати на предишни заседания на Съвета, и беше подкрепена от други държави-членки. Други дискутирани теми включват икономическото въздействие на ветеринарните заболявания, като африканска чума по свинете и високопатогенна инфлуенца по птиците, както и развития, докладвани от държавите-членки като имащи особено въздействие върху селското стопанство. Министрите взеха под внимание предложението на Комисията за група на високо ниво в сектора на свинското месо, която да работи за намиране на решение на настоящата криза в средносрочен и дългосрочен план.

По време на срещата министрите обсъдиха необходимостта от осигуряване на справедлив доход за фермерите .

Министрите получиха информация от Комисията за доклади за фитосанитарните мерки при внос в ЕС и за удължаване срока на използване на растителни паспорти . Други обсъждани теми включват необходимостта от подобряване на благосъстоянието и здравето на кучетата, отглеждани за търговски цели, и етикетирането на яйцата за свободно отглеждане .

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА