С розово масло ще обезпечават кредити на преработвателите на гюл

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
3 Минути

От 3,7 % тръгва лихвата за кредити на розопреработвателите, ББР дава до 1 млн. лева

Министърът на земеделието Иван Иванов и министърът на иновациите и растежа Даниел Лорер, както и изпълнителните директори на Българска банка за развитие Владимир Георгиев и Цанко Арабаджиев представиха на събитие в Министерството на земеделието нов кредитен продукт в подкрепа на розопреработвателите в страната, разработен от Българската банка за развитие (ББР).

Внасяне на ликвидност в цялостната система на розопреработвателите

“Разработихме този нов продукт в съвместен диалог с банката и бизнеса с идеята да разрешим част от проблемите на заетите в този сектор”, заяви изп. директор на ББР Цанко Арабаджиев.

“Продуктът, който представяме е насочен към розопреработвателите и цели да внесе ликвидност в цялостната система на розопреработвателите и да подпомогне сектора в един момент, когато те изпитват определено ликвидни затруднения”, коментира Владимир Георгиев, изп. директор на ББР.

“Предлагаме кредитна линия между 100 хил. и 1 млн. лв за период от 3 г., което означава, че те могат да засеят не само реколта 22-23, но и реколта 23-24 г. Предвидените лихви са от 3,7 % нагоре, в зависимост от рейтинга на съответния кредитополучател и от обезпечението, което освен розово масло, могат да бъдат и други”, заяви още Георгиев.

“Основният елемент на тази програма е фактът , че ние приемаме за обезпечение розовото масло, което се произвежда в момента, като по този начин, залагайки първите партиди розово масло, преработвателят може да финансира следващите си стъпки и да приключи реколтата успешно”, допълни изп. директор на ББР.

Основна роля в проекта ще има Институтът за изследване и сертификация

“Институтът за изследване и сертификация ще участва в процеса като представител на държавната структура за определяне на качеството и съхранението на обезпечението. По този начин ние влизаме в ролята само на трето лице, не държател на самия продукт, а държавният орган, институтът, гарантира качеството и количеството на обезпечението”, коментира още Георгиев.

Горният таван на този продукт е 20 млн. лева

“Това като ликвидност е напълно достатъчно за целия сектор. С около 20 млн. лв. биха могли да се произведат почти целия обем от розово масло в България. Надяваме се розопреработвателите да се удовлетворени от количеството на ресурса”, заключи той.


Вижте още:

Българската банка за развитие разработи нов кредитен продукт в подкрепа на розопреработвателите

 

 

 

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама