С какво да замените петунията: 4 красиви цветя, които искат по-малко грижи

Агрозона
Агрозона
8 Минути

Петунията е едно от любимите растения на цветарите. Използва се за украса на балкони, прозорци, тераси, както и за градско озеленяване. Съществуват обаче значителен брой цветя, които са толкова красиви, колкото петунията, но са по-малко взискателни за внимание и грижи.

Подбрахме 4 некапризни растения, които могат да бъдат истинска декорация за вашата градина.

1. Импантиенс ампелен или циганче

Доскоро любителите на цветята не обръщаха достатъчно внимание на ампелната форма на циганчето. По време на цъфтежа малките му листа са почти невидими под солидните цветове в бели, червени или розови нюанси. Цветовете могат да бъдат прости, полукичести или кичести. Има дългосрочен цъфтеж, който започва през юни и продължава до измръзване. Преместеното на закрито, растението продължава да цъфти и през зимата.

Циганчето расте най-добре на полусянка. На яркото слънце то започва да изсъхва, а на сянка цветята губят яркостта си. Размножава се чрез семена и резници. За резници изберете силни стъбла с дължина 8-10 см, отрежете ги с остър нож и ги поставете във вода или мокър пясък. След появата на корените (първите корени ще се появят бързо, само за няколко дни), преместете резника в подготвена почва, състояща се от пясък, торф, горска пръст и вермикулит.

Ако искате да постигнете обилен цъфтеж – тогава засадете циганчето в малка саксия. В просторен контейнер растението ще има голямо количество зеленина, но малко пъпки и цветя, а в тесен – обратното.

За обилен цъфтеж трябва допълнително да се подхранва. За подхранване изберете всякакъв тор за цъфтящи растения, например Кристалон за градински цветя.  Друг важен момент в грижите за ампелния импатиенс е редовното поливане. Не позволявайте на почвата да изсъхне. Пръскайте растението допълнително през сухите периоди, за да увеличите влажността във въздуха.

2. Фуксия ампелна

фуксия ампелна

Подобни изисквания за условията на отглеждане има и друго растение, което може да замести петунията – ампелната фуксия. Ампелният сорт фуксия е селектирана сравнително наскоро, така че все още е малко известен на производителите на цветя. Изглежда обаче, че предстои звездния час на това цвете.

Повишеното ниво на влажност и частична сянка са основните правила, които трябва да се спазват при отглеждане на ампелна фуксия. Поливайте растението веднага щом горният слой на почвата изсъхне. Когато засаждате, се погрижете да има дренажен слой на дъното на саксията, за да предотвратите гниене на корените. По време на сухи периоди не забравяйте да редовно да къпете растението, за да му помогнете да оцелее в неблагоприятни условия.

Друг важен момент в грижите за ампелната фуксия е резитбата. За първи път растението се подрязва през пролетта, за да му се придаде красива форма. За да направите това, при презимувала фуксия съкратете всички издънки с една трета. Освен това, през целия период на цъфтеж (той продължава няколко месеца, от май до октомври), редовно прищипвайте стъблата, така че храстът да е буен и дебел.

Следващата предпоставка за обилния цъфтеж на ампелна фуксия е подхранването. От началото на цъфтежа до септември, подхранвайте растението с течен комплексен тор за цъфтящи растения на всеки 10-14 дни. Спрете да се храните през септември, за да подготвите цветето за периода на покой.

Най-лесният начин за размножаване на ампелна фуксия е чрез резници. За да направите това, през пролетта изрежете зелени резници и ги поставете във вода. След появата на корените, резниците могат незабавно да бъдат засадени в земята.

3. Калибрахоа

калибрахоа

Калибрахоа е цвете, което често се бърка с петунията, но те са напълно различни растения, въпреки че изглеждат много сходни. Нека изброим основните им разлики:

  • при калибрахоа размерът на цветовете не надвишава 3 см, докато при петунията те са много по-големи;
  • листата на калибрахоа са тесни, широки около 1 см и малки, не повече от 3-4 см дълги;
  • стъблото на калибрахоа често е лигнифицирано и наподобява стъблото на храст, всички издънки на петуниите са тревисти и гъвкави;
  • Броят на хромозомите в растенията също е различен: калибрахоа има 18, а петунията има 14.

Дълги издънки на калибрахоа висят от саксиите с 1,5-2 м, така че цветето е идеално за декорация на балкони, беседки, тераси и др.

По отношение на условията на отглеждане тя е подобна на петунията. За нормалното развитие на калибрахоа е необходимо:

  • слънчево място без парещи лъчи;
  • липса на течение;
  • лека, добре дренирана почва;
  • редовно пръскане;
  • седмично подхранване.

Стимулирайте обилния цъфтеж при калибрахоа, както при петуниите, чрез резитба. През целия период на цъфтеж непрекъснато премахвайте изсъхналите съцветия, а в средата на сезона, през юли, извършвайте силна резитба, като премахвате около половината от дължината на леторастите. Благодарение на тази процедура растението ще цъфти до късна есен. Калибрахоа се размножава най-често чрез резници – това е най-бързият и лесен начин. Процесите на присаждане при калибрахоа и петуния също не се различават.

4. Вербена

вербена

Вербената е цвете, познато на много градинари. Не всички обаче знаят, че има ампелна вариация от това растение и  издънките му увисват с 60 см. Благодарение на това вербената може да се използва за отглеждане в окачени саксии.

Вербената се чувства чудесно на слънце. Цветовете и листата и не се страхуват от слънчевите лъчи и не губят декоративния си ефект на слънцето. Но с поливането трябва да бъдете внимателни. Прекомерната влага може да доведе до развитие на различни заболявания, например брашнеста мана. Не трябва обаче да се допуска изсъхването на почвата. За да й угодите, е по-добре да поливате вербената по-често, но с малко количество вода. За да намалите изпарението на влагата, поставете слой мъх или дървесни стърготини върху почвата.

По време на цъфтежа вербената се нуждае от минерални добавки с много калий, фосфор и манган. Торът ще стимулира образуването на голям брой пъпки. Подрязването не трябва да се забравя по време на вегетацията. Премахвайте редовно болните или изсъхнали пъпки и издънки. Вербената се размножава най-често чрез резници.

Както можете да видите, има много цветя, които могат успешно да заменят петунията. Те са не по-малко красиви, но по-лесни за грижи. И ако изобщо нямате време да се грижите за растенията, отдайте предпочитание на настурцията. Това абсолютно непретенциозно цвете може да украси всеки, дори и най-обикновен кът от вашата градина.

ЕТИКЕТИ:
Avatar photo
Автор: Агрозона
Agrozona.bg e информационен сайт, който представя последните новини и анализи в сектор „Земеделие”, Хранително-вкусовата промишленост и предприемачество в селските райони. Тук ще откриете полезна информация, свързана с възможностите за национално и европейско финансиране на българските фермери, промени в българското и европейското законодателство и тенденциите в селското стопанство в България, Европейския съюз и по света.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА