Фермерският регистър да е голямата крачка към облекчаването на административната тежест и обслужването на земеделските производители на едно гише. Около това становище се обединиха представителите на големите браншови организации на работна среща днес със заместник – министърът на земеделието и храните Светлана Боянова и екипа на МЗХ, който работи по концепцията за изготвянето на фермерския регистър. Целта на обединяването и надграждането на сега действащите информационни системи и регистри е да се идентифицира кой реално ползва земята, собствениците да бъдат защитени и да се улесни комасираното земеползване. В основата на изграждането на общия регистър трябва да залегнат споразуменията за създаване на масиви за ползването на земеделските земи. Това беше категоричното становище на всички представители на браншовите организации, изразено по време на срещата.
Според председателя на Асоциацията на земеделските производители в България /АЗПБ/ Христо Цветанов една от целите е да се стимулира сключването на дългосрочни договори за подсигуряването на правното основание за комасация. Според него изготвеният фермерски регистър трябва да бъде отворена система, както и да има и изградена връзка с Националната агенция за приходите /НАП/.
Според главния секретар на Българската асоциация на фермерите /БАФ/ Теодор Иванов, трябва да се отчетат и някои “екзотични” причини, поради които собственици не декларират обработваемите си земи – например, не искат да показват доход, т.к. получават социални, енергийни и др. помощи. Той подчерта още че другата основна причина е непознаването на закона и нормативната уредба и изтъкна, че кметовете по места трябва да са по-активни в разясненията на необходимите промени.
Радослав Христов, зам. – председател на Националната асоциация на зърнопроизводителите /НАЗ/ подчерта, че е крайно време да се обединят всички софтуери и общинските служби, със своя административен капацитет да бъдат гишето на земеделския производител. Той посочи още, че е необходимо за фермерския регистър да има първоначална регистрация.
Петър Драгнев от Националния съюз на земеделските кооперации в България /НСЗКБ/ предложи на екипа, разработващ концепцията да се изготви една “чернова” на фермерския регистър, която да се подложи на обсъждане и изрази мнението, че тази обща система ще подобри в пъти работата на земеделците и администрацията.
Според Евгений Орашъков, представител на Българската асоциация на собствениците на земеделска земя /БАСЗЗ/ е необходимо да се помисли по въпроса договорите за наем и аренда да се въвеждат в реално време, по подобие на въвеждането на договорите за недвижими имоти в системата ИКАР на Агенцията по вписванията, което ще въведе ред в сключването на договорите за стопанска година.