С 250 хил. лева годишно спасяваме лозарския генофонд

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
1 Минути

В Плевен и Пловдив се съхраняват стотици сортове

За поддържане на лозовата генбанка от 120 дка в Института по лозарство и винарство – Плевен със запазени, все още, 1900 наши и интродуцирани сортове лози и селекционния участък от 50 дка, годишно са необходими по 1000 лв на декар, тоест 170 хил. лв, пресмятат от Националното сдружение на българските лозари (НСБЛ) в писмо до министъра на земеделието, храните и горите проф. Христо Бозуков.

Лозарският сортимент на Аграрния университет – Пловдив пък е на 80 дка с общо 320 сорта. От тях 171 са десертни, винени бели са 74 сорта, а винени червени са 64 от сортовете. Подложковата колекция на Пловдивския университет включва 11 сорта, казват още от браншовата организация.

Годишно за този генофонд е необходима държавна субсидия от 80 хил. лв (80 дка по 1000 лв/дка).

Следователно за поддържането и развитието на лозарския генофон на България са необходими годишно едва 250 хил. лв, които могат да се осигурят спокойно от държавата и европейските програми, смятат от сдружението. Те са категорични, че ще бъде национално предателство, ако загубим това сортово богатство.

 

 

 

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
ЕТИКЕТИ:
Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама