С 15 млн. увеличават бюджета по 5 мерки от рибарската програма

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
3 Минути

С над 15 млн. лв. ще бъде увеличен бюджетът по 5 мерки от Програмата за морско дело и рибарство 2014-2020 г. (ПМДР). , към които има засилен интерес от бенефициентите. Това съобщи заместник-министърът на земеделието, храните и горите д-р Лозана Василева по време на деветото заседание на Комитета за наблюдение на Програмата.  Целта е да се окаже съдействие на бенефициентите при изпълнението на проектите, което да бъде още по-ефективно и улеснено.  Това е заложено в третото изменение на Програмата, което беше одобрено от членовете на Комитета за  наблюдение и ще бъде изпратено за нотификация от ЕК.

Предвижда се към мярка 1.8 “Рибарски пристанища, кейове за разтоварване, рибни борси и покрити лодкостоянки” да се пренасочат 3 788 447 лв. Бюджетът на мярка 2.3 „Насърчаване на нови производители на аквакултури, развиващи устойчиви аквакултури“ ще се увеличи с 3 626 778 лв., тъй като към нея има доказан висок праг на усвояемост на бюджетни средства. Третата мярка, към която ще се прехвърлят средства в размер на  1 564 642 лв., е 3.1 „Контрол и изпълнение“. Поради  високия интерес на потенциалните кандидати към мярка 5.4 „Преработване на продуктите от риболов и аквакултури“ ще се пренасочват 6 220 214 лв. В мярка 6.3 „Повишаване на знанията за състоянието на морската среда “ ще бъде направена релокация на средства в размер на 1 515 746 лв. от мярка 6.2 „Насърчаване на опазването на морската среда и устойчиво използване на морските и крайбрежните ресурси“, която към настоящия момент не може да бъде стартирана.

До средата на 2020 г. се очаква да бъдат отворени и 15 приема по мерки от Програмата за морско дело и рибарство 2014-2020 г.

По време на заседанието бе представен и напредъкът на Програмата. Към момента договорените средства са в размер на 136 млн. лв., а изплатените възлизат на близо 49 млн. лв. За периода от 2019 г. няма загубени средства по ПМДР. Продължава и откриването на приемите към Местните инициативни рибарски групи (МИРГ). Към момента са обявени приеми по 31 процедури, а подадените проектни предложения по тях са 40. „Работим в тясно сътрудничество с Националната рибарска мрежа. През следващата седмица съвместно с тях ще стартираме и кампания за обучения на бенефициенти по Програмата във връзка с прилагането на процедурите по избор на изпълнители по мерките и за популяризиране на предстоящите приеми. По време на обученията бенефициентите ще бъдат запознати с най-често срещаните  грешки и да им дадем съвети как да ги избегнат, с оглед на успешното изпълнение на проектите“- допълни д-р Василева.

„Предстои да бъде изготвен анализ за състоянието на сектор „Рибарство“ и разработване на Многогодишен национален стратегически план за аквакултурите в България“, каза още заместник-министър Василева.

 

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА