Руският пазар не страда от липса на сирене в следствие на ембаргото за европейски земеделски стоки

Лилия Александрова
Лилия Александрова
2 Минути

Вносът на сирене в Русия е намалял значително след влизането в сила на забраната за внос на земеделски стоки от ЕС, САЩ, Канада, Австралия и Норвегия. За сметка на това производството в национален мащаб и вносът от други страни са се увеличили значително. Това показва статистиката на московския институт за анализи на земеделския пазар (ИКАР), предава schweizerbauer.de.

По данни на експертите вносът на сирене в периода януари до август 2014 г. е съставлявал 48% от руския пазар, като 126 хил.т. (т.е. половината) са били доставени от ЕС. Отчетът за цялата 2014 г. обаче показва, че вносът на сирене в Русия е паднал със 142 хил.т. или 35% в сравнение с 2013 г. и е достигнал 264 хил.т. В същото време производството на сирене в страната се е увеличило с 64 хил.т. или 15% до около 493 хил.т. Така негативните ефекти от ембаргото за потребителите са били смекчени.

Заради вноса от държави, за които руското ембарго не важи, предлагането като цяло не е намаляло, се казва още в анализа на ИКАР. Въпреки това сиренето е поскъпнало с една трета заради по-високите производствени разходи на руските мандри, отколкото за европейските им колеги. Значителна пречка пред увеличаване на руското производство е и липсата на суровина.

Ако ембаргото продължи, експертите на института очакват, че вносът ще се увеличи с още една трета, а националното производство ще се увеличи с допълнителни 10%-15%.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА