Розопроизводителите очакват изкупни цени около 3,60 лв.

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
3 Минути

Производител: Без помощта на държавата розопроизводството ще изчезне

“Дойде времето да гледаме буквално умрели масиви, които са раждали едни от най-хубавите рози, от които се прави прословутото розово масло.” Това заяви пред БНР дни преди началото на розобера Методи Стефанов, дългогодишен розопроизводител и експерт в бранша.

“Тази година е отражение на предишните години. Розите са трайно насаждение. За да се стигне дотук, това е ефектът на последните 4-5 години, понижаваща се цена и допреди една година тотална работа на загуба”, отбеляза той.

Пред 2021 г. изкупната цена пада до рекордно ниски стойности – около 1,30 – 1,60 лв. През 2022 г. скача двойно, а тази година цените се очертава да бъдат около 3,60 лв., между 20 и 30% над миналогодишните нива, обясни Стефанов.

“По закон всеки розопроизводител трябва да има сключен договор с розопреработвател, който трябва да е вписан до края на април. Договорите показват средна минимална гарантирана цена между 3,50 и 3,60.”

В Стрелча, една от люлките на розопроизводството в последните 40 години, с над 3 хиляди декара малки семейни градини, един от образците на перфектно отглеждане на рози на семеен принцип, към днешна дата може би около 80% от тези масиви са зарязани. Една от причините е чисто демографска. “Поколението, отглеждащо тази безценна култура, просто си отива.”, коментира Стефанов.

В региона около Карлово картината е различна. Там има бум на отглежданите рози, и то по най-добрия начин. Село Розино например е живо и няма този демографски проблем, допълни Стефанов.

помощи, розопроизводители, Agrozona.bg

Той посочи още, че производството се премества в страни, където чисто географски работната ръка е по-евтина.

“Българското розово масло става все по-неконкурентноспособно поради растящата му себестойност. Наши съседи и основни конкуренти са значително подпомогнати от държавата и това е държавна политика. Визирам директно Турция и новите производители – Азербайджан.”

“Ние произвеждаме ролс-ройс – най-доброто масло, но купувачите на това намаляват, защото масовото производство на новите ни конкурентие определено с много по-добра себестойност”, коментира Методи Стефанов в предаването “Преди всички”.

Законът не гарантира подпомагането на розопроизводителите

За да съществува този бизнес, те трябва да виждат бъдеща рентабилност в производството, смята той.

Без помощта на държавата това е изчезващ бизнес. Ако се оставим на чистата пазарна икономика, този бизнес с всяка година ще намалява, категоричен е експертът.

Стефанов подчерта необходимостта розопроизводството “да бъде спасено като производство и традиционен поминък на хората в Розовата долина”. Спасяването на розопроизводството трябва да стане ръка за ръка, с консенсус между държавата и розопроизводителите, категоричен е той.

ЕТИКЕТИ:
Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама