Рибарски биваци започнаха да се появяват по родните водоеми

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
4 Минути

Затоплянето на времето в началото на март месец обнадежди рибарите, които грабнаха въдиците и се запътиха към родните водоеми

Рибарските биваци по най-посещаваните брегове на язовир “Пясъчник” към 9 март вече се оформиха и така ще е до влизане в сила на пролетната забрана. Хванаха се вече и първите каракуди и бабушки – на плувка и фидер, но откъм такъв риболов нещата все още са скромни. Тепърва ще се очаква по-голяма офанзива от страна на рибите. С лодки влизат за хищници – бели риби и костури и с тях често се получава приятна занимавка, предаде НЛРС- СЛРБ.

Уклеи и бабушки от стандартната големина – това са рибите, които вече са обект на по-интензивен риболов по култовия ро­допски язовир “Кърджали”. Там пролетните рибарски празници сякаш вече започнаха и това личи по масираното присъствие на хора в по­чивните дни по обичайните дестинации. По традиция най-голям интерес има към залива Енчец. Масово се лови на плувка, осо­бено при спокойно и слънчево време, когато и резултатите са по-добри.

Едрите каракуди, които избиха необичайно рано по двата ръкава на язовир “Ястребино” (Камбуровски и Трескавишки), към 9 март отново са на линия. Имаше отдръпване при поредното застудяване, което е преодоляно и рибите пак се активизираха. Ловят ги с фидерни въдици – на торни и бели червеи. Макар че леко вдигна ниво, водата все още е далеч надолу от максимума и според рибари от „постоянното присъствие“ няма изгледи язовирът да се напълни.
риба, Agrozona.bg

Изобилие от дребен уклей се наблюдава по обособения ръкав на голямата баластриера Челопечене, успоредно и в близост до Лесновска река. Рибките са активни предимно по обяд и в следобедните часове, но понеже са дребни не всеки се занимава тях. С пове­че упорство към дъното излиза и по някоя бабушка, но рибата все още не се е отърсила от зимния режим. В дълбоката открита вода все още няма признаци на живот.

Улов в реките

Силните изяви на скобара продължават и вести за добър улов по река Струма идват от различни дестинации – от Невестино, Бобошево, Бла­гоевград, Симитли. Рибите все още са групирани в определени места, но всеки момент ще се пръснат. Като новост може да се отбележи, че върнаха сланината сред надеждните примамки, макар това да стана към края на зимата. Иначе трохата си остава номер едно като изкушение за струмския скобар.

От дълги години толкова скобар в река Малък Искър не е имало, твърдят местни хора и очертават някои перспективни дестина­ции, които са били дашни през цялата зима: Калугерово, Своде, Средни рът. Това е в средното течение, а в най-долната част на реката при гр. Роман скобарите също са хит. Там често навлизат и от Искър, особено при размътване и прииждане на по-голяма­та река. Същевременно се споделя, че кефалът се е загубил, а в миналото е бил основната риба в реката почти по цялото й протежение.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА