Рибарите с малки лодки сами ще решават дали да водят дневници за улов

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
3 Минути

Земеделският министър Румен Порожанов ще се заеме лично с прилагането в сила на закона, свързан с отпадане на задължението на рибарите с малки съдове да водят риболовен дневник.  Оказва се, че изискването е трябвало да отпадне още през 2015 г., когато са гласувани промени в Закона за рибарството и аквакултурите.  От парламентарната трибуна министър Порожанов коментира още, че ще бъдат налагани санкции за лицата, които не са взели мерки.

Освобождаване от задължението за водене на дневник е възможно само при наличие на влязъл в сила План за статистически извадки, съответстващи с правото на Европейския съюз. Всяка държава изготвя такъв план въз основа на методика приета от Европейската комисия. До тогава всички капитани са длъжни да предават дневниците си до пето число на месеца.

Промените ще обхванат лодки, които не са по-дълги от 10 метра. В България по регистър плавателните средства до 12 метра са около 1850. Масовите лодки са  по 8-9 метра и те разполагат с голям капацитет за промишлен улов.  „Прилагането на закона ще обхване хора, които не излизат всеки ден в морето, дори понякога и по цели месеци, когато е лошо времето. Те обикновено ловят по 2-3 килограма попчета или когато дойде паламуда или сафрида хващат по малко повече“. Това коментира пред „Агрозона“ Йордан Господинов, председател на „БГ ФИШ“.  „Капитаните обаче трябва да знаят, че ако не водят дневници, то това моментално ги превръща в любители риболовци. Не може да искат да ловят риба и да я продават на борси, тържища или ресторанти. Като има дневник, има и проследяемост и данъчните могат да видят кой колко е хващал. Рибарите си мислят, че като отпадне изискването няма да пишат нищо. Ние обаче искаме в магазините и ресторантите да има риба с документи. Без дневници те не могат да издават документи, които да придружават рибата. Единственият вариант е да я дадат за преработка, за да може да се узакони“, коментира Господинов.

  От друга страна обаче тези лодки са голяма сила за промишления риболов, защото хващат добри количества сафрид, паламуд, понякога вадят до 500 риби и това им помага да поддържат лодките си. Всеки рибар трябва да реши по какъв начин и какви количества ще хваща. Който желае може да си поиска в началото на годината дневник, а за другите не е задължително, те могат да си ловят за собствена консумация, допълни председателят на „БГ ФИШ“.

ЕТИКЕТИ:
Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА