Продължава срива в изкупната цена на лавануловото масло
Екстремните жеги принудиха стопаните от цяла България да приберат по-рано лавандуловата реколта. Добивите в „Розовата долина“ и „Златна Добреджа“ се оценяват като по-ниски или близки до оптималните – 5-8 кг./дка лавандулово масло. Тенденцията за ниска изкупна цена на лавандуловото масло принуждава някои по-дребни производители да не прибират реколтата.
Марин Иванов, 50 дка в с.Дъбене, Карловско:
„Жътвата“ на лилавите полета започна около 20 дни по-рано. Тази година бяха прибрани 400-500 кг./дка лавандулов цвят и 5-10 кг. лавандулово масло.
Един от основните проблеми в този сектор е засаждането на тази култура в неподходящи райони, в които традиционно е зърнопроизводството. Пренасищането на пазара с лавандулово масло доведе до ограничено търсене и понижение на цената. Офертите за изкупуване са около 30-40 лв./дка. Тази цена е изключително неприемлива за производителите, защото самото дестилиране на културата струва 20-25 лв. Липсата на печалба и трудната реализация принуждава някои производители да се отказват от отглеждане на насажденията, като някои дори ги унищожават.
Средно качество на лавандуловото масло тази година
Добивите тази година не са особено добри – 6-7 кг./дка. За съжаление и качеството на маслото е по-ниско от параметрите по БДС стандарта. Следят се 10 параметъра, но основните са линалол (Linalool), който трябва де е 22-34 % и линалил ацетат (Linalyl acetate) – 30-42%. Затова и лавандуловото масло е със средно качество. – Димитър Цанев, 30 дка, село Северци, община Крушари.
Зимата предшества за лошите резултати на настоящата кампания
Полетата ни се намират в община Генерал Тошево, с.Кардам, Чернооково, Бежаново в Добруджа. Тази година добива от лавандула е сравнително нисък 5-6 кг./дка масло. Основната причина е сушавата година, в съчетание с екстремни температури.
Самата зима се характеризираше с огромен дефицит на влага и лавандулата не се разви добре.
Другото обяснение за ниските добиви е, че поради невисокия интерес към лавандуловото масло по-дребните стопани не инвестират в торове и препарати, които биха повишили себестойността на продукцията. Всички страдат от срива в цената на етеричното масло. Изкупната цена стартира от 20-30 лв./кг., което не покрива разходите за отглеждане на културата.
Прибирането на реколтата е 40 лв./дка, изваряването е около 20 лв./кг. масло, което поставя производителите в състояние на загуба. Около 40-50 лв./дка са механичните обработки, копането, култивирането и т.н. Налага се ръчно копане поне два пъти, което се заплаща по 20 лв.
Заради високите разходи в Добруджа има полета с лавандула, които няма да бъдат реколтирани, защото не е изгодно. – Атанас Атанасов“Щарк“ ООД- с.Кардам, 700 дка
Прибирането на добива е икономически необосновано
Тази година няма да реколтираме реколтата. Отглеждаме около 70 дка.
Причината е, че прибирането на добива е икономически необосновано на фона на ниските изкупни цени. Само изваряването на лавандулата е над 20 лв./кг., а „жътвата“ е сериозен разход. Използваме и ръчен труд, като м.г. плащахме по 50 лв. дневно на човек, а т.г. би се наложило да даваме по 70-80 лв. заради екстремните жеги. Необходими са дневно поне 10 служителя. – Милена и Дочо Георгиеви, с.Слатина и с.Столетово, общ.Карлово,70 дка.
Все повече производители се отказват от лавандулата
През тази година жътвата на лавандула започна по-рано заради жегите. Добивите са около 6 кг/дка масло. Майските дъждове оказаха негативно влияние върху насажденията. Забелязвам, че има неприбран масив от 300 дка с лавандула между селата Сенокос и Соколово и очаквам, че няма да бъде реколтиран.
Много от дребните стопани от Добричко не само няма да приберат продукцията, а и ще се откажат от тази дейност. През последните 2 години в „житницата на България“ немалко производители развалиха площите си с тази етерично-маслена култура. – Драгомир Ненов, 310 дка, Добричко
Автор: Лилия Цветанова