Реколтата от ечемик през 2014 г. ще бъде около 700 – 800 хил. тона

Златко Златков
Златко Златков
2 Минути

Производството на ечемик от реколта 2014 в България ще възлезе на около 700 – 800 хил. тона (при 718 хил. тона за 2013 г.), което е напълно достатъчно за задоволяване на вътрешното потребление на страната. Това се казва в публикувания на страницата на Министерство на земеделието и храните “Ситуационно-перспективен анализ на пшеница и ечемик за пазарната 2013/14 година и прогноза за реколта 2014”.

Към 19.06.2014 г., засетите площи с ечемик (зимен и пролетен) за реколта 2014 възлизат на 2 099 хил. дка, което е с около 9% повече спрямо тези по оперативните данни от предходната година и с около 7% – в сравнение с предварителните данни на дирекция „Агростатистика” за реколта 2013. От тях, площите със зимен ечемик са в размер на 2 045 хил. дка, а с пролетен – 55 хил. дка.

Според данните от проведеното през месец май пълно обследване на площите, заети с есенни култури, състоянието на около 90% от посевите с ечемик е „добро” до „много добро”, при 87% по същото време на 2013 г. В „средно” състоянието са 10% от посевите, а в „незадоволително” – под 1%.

Площите, подхранени с минерални торове са 94% от общо засетите. С хербициди са третирани 85% от посевите с ечемик. Срещу гризачи и други вредители (болести и неприятели) са третирани 2% от площите с ечемик.

Към месец май общото състояние на ечемика в страната е много добро, като в някои райони стига до отлично.

Въпреки настъпилите неблагоприятни климатични условия през последния месец (интензивни валежи в много райони на страната, придружени с градушки) към края на юни общото състояние на есенниците се определя като добро. Оценката на пораженията ще продължи и през следващите няколко месеца, като засега не се очаква да има сериозно влияние в количествено отношение върху реколтата от зърнени култури през 2014 г.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама