Редуцират обезщетенията при нарушения във фермите

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
7 Минути

Нова наредба ще определя кой и как ще получава средствата

Ако фермерите не спазват определени правила при констатирането на огнище на заразно заболяване, поради което се налага умъртвяване на животни в животновъдния обект, Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) ще редуцира обезщетенията, които ще се изплащат на собствениците им, е едно от правилата, които въвежда проектът за нова Наредба за условията и реда за разходване на средствата за покриване на разходите, свързани с епизоотичните рискове, приета с ПМС № 181 от 2006 г. Заради промените в Закона за ветеринарномедицинската дейност (ЗВД) и новостите в европейските регламенти в областта се налага и написването на чисто нов документ, казват от Министерство на земеделието, храните и горите (МЗХГ). Документът ще се обсъжда обществено в рамките на месец.

Обезщетенията от БАБХ ще се изплащат според сумите, посочени за определените видове животни в Указания на Европейската Комисия за изплащане на компенсации към държавите-членки при прилагане на спешни ветеринарни мерки (SANCO/11385/2014 Rev6), когато се отнася за животни, за които не се изпълнява развъдна програма. При наличие на такава Изпълнителната агенция по селекция и репродукция в животновъдството ще бъде натоварена с предоставянето на оценка.

Как ще се намаляват

Коефициентът на редукция ще бъде различен според нарушенията, които са направени от страна на собствениците на животни. Редуциране с 10% от стойността на полагащото се обезщетение съгласно ЗВД ще се налага при некоректно отразяване на данните за животните в регистъра, непълна инвентаризация на животните в обекта, наличие на неактуален списък на персонала в обекта, липса на актуален план за прилагане на спешни мерки при констатиране на заразна болест, положителни резултати от извършено вирусологично или серологично изследване за болест на проби, взети от животновъден обект, за който е определено „ниско“ ниво на риск от Центъра за оценка на риска по хранителната верига (ЦОРХВ).

С 25% по-малко обезщетение ще се изплаща при несъответствие между данните за животните в съответен животновъден обект (вид, брой, възраст и/или пол), въведени в Интегрираната информационна система на БАБХ и наличните животни в обекта, липса на регистър на животните, липса на дневник за проведените лечебно-профилактични мероприятия, както и отсъствие на данни за извършена инвентаризация на животните в обекта, липса на списък на персонала, обслужващ животновъдния обект, липса на план за спешни мерки при констатиране на заразна болест, гласи още Наредбата.

Наполовина ще бъде намалявано обезщетението за собствениците на умъртвени животни при положителни резултати от извършено вирусологично или серологично изследване за болест на проби, взети от животновъден обект, за който е определено „средно“ ниво на риск от ЦОРХВ, положителни резултати от извършено вирусологично или серологично изследване за втори път за болест на проби, взети от животни – индикатори (сентинели) от животновъден обект, който повторно е населен след констатирано в него огнище на особено опасна заразна болест. Коефициент на редукция в размер на 75% от стойността на полагащото се обезщетение се предвижда да се налага при положителни резултати от изследвания за заразна болест на проби, взети от животни в новонаселен или повторно населен животновъден обект след констатирано огнище на заразна болест в него и след определяне на „високо“ или „много високо“ ниво на риск от ЦОРХВ, сочи още новата наредба. За някои случаи са въведени и изключения.

Кои ще ги получават

С документа се въвеждат и нови правила за животните, за които ще се получава обезщетение. Компенсации ще се изплащат само за животни, умрели след датата на съмнение за възникване на заболяване от страна на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) в съответния животновъден обект, а не всички умрели животни, диагностицирани от определените болести.

При наличие на застраховка стопаните ще получават само разликата между оценката от страна на държавата и застраховката, а при изплащане на обезщетение за унищожени фуражи ще се гледа фактурната им стойност, но размерът на отпуснатите средства няма да надвишава предоставената от Националния статистически институт цена на производител за предхождащото тримесечие. Новата наредба описва и случаите, когато до съставяне на оценка ще се ползва и лицензиран външен оценител.

Напълно отпада обезщетението за обектите, които не са регистрирани, не водят нужната документация и животните им не са идентифицирани, както и при отказан достъп от страна на специалисти от БАБХ.

6.3, биосигурност, Agrozona.bg

При епизоотии пада ограничението за заклани животни в кланиците

Отпада ограничението в броя на животните, които могат да бъдат заклани в кланичния пункт при поява на заразна болест, гласи една от промените в Наредба № 4 от 2014 г. за специфичните изисквания към производството на суровини и храни от животински произход в кланични пунктове, тяхното транспортиране и пускане на пазара, която е в процес на обществено обсъждане. Така според Земеделското министерство в обекта ще могат да се заколят всички животни в условията на ограничено движение от и до животновъдния обект. Тази разпоредба ще се прилага при положение, че кланиците са на територията на животновъден обект, който се намира в предпазните и надзорните зони за ограничаване на разпространението на заразната болест и при клането се спазват хигиенните изисквания. Животните ще трябва да бъдат придружени с документи за липсата на зараза от болестта.

С промените в Наредба 4 се дава възможност в кланиците да се колят животни, които са собственост на фермера или са внесени от друг регистриран животновъден обект на същия фермер, като броят им не може да надхвърля броя, определен като „ограничен брой животни”. За едри и дребни преживни животни, свине и щраусовидни птици броят е увеличен от 480 на 960 на година, а за бройлери, водоплаващи птици, пуйки и лагоморфни – от 1200 на 2400 единици на година.

Новостите в Наредба 4 предполагат и облекчаване на режима на действие на транжорните към кланиците. Сега се предвижда за транжорна да може да се използва и самата кланица, като транжирането на месото не трябва да се застъпва с клането. Това условие ще доведе до влизането на нови играчи на пазара, защото това ще намали и разходите за създаване на подобни обекти, смятат от МЗХГ.

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА