Разходи за транспорт и работна ръка вдигнаха добивните цени на дървата с 50% за година

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
5 Минути

„Дървата за огрев зависят от цената на труда за добив в гората. Миналата година добивът на един пространствен кубик ако е струвал около 12-13 лв. а в момента средната цена е около 22-25 лв. На следващо място – товарните разходи. На един пространствен кубически метър беше около 10 лв. сега е около 16 лв. – тоест 60% отгоре. Следва транспортът с автомобил. Цените на горивата се удвоиха и съответно цената на услугата се увеличи с 50-60%. Няма кой да добива и да продава дърва на цени от миналогодишните, след като всичко е различно“, разказа директорът на Държавно горско стопанство – Кирково Веселин Райчев за БНР.

В разгара на лятото фирми и горски стопанства регистрират ръст в продажбите на дърва за огрев

Обяснението за повишения интерес към дървесината и повечето поръчки тази година е в по-високите цени на газа и електроенергията. Тази година за първи път социално слаби хора могат да закупят дърва за огрев на по-ниски цени от пазарните. Това става чрез създадените централни складове по места.

“Засега сме продали около 200 пространствени кубика. Имаме записани още за около 150 кубика. Раздаваме по 5 кубика на семейство. За по-големите села, като Припек, сме предвидили сечища, от които да имат готовност хората да се добиват сами”, допълва още Райчев.

Цената на дървата от горското стопанство е 95 лв. на пространствен кубик и не е променена от миналата година. На различни места в държавните горски предприятия цените стигат и до 130 лв. за кубик. Причината – част от дървата се продават от фирми, а заводите предлагат високи изкупни цени – до 190 лв. Така фирмите предпочитат да продават на заводите и се появява дефицит на дървата за огрев.

Раздаването на дървата за огрев е по списъци, изготвени от кметовете

От горското стопанство в Кирково уверяват, че няма да позволят в списъците да се записват хора с предпочитания към политическа партия, каквито случаи е имало преди години. Въпреки това според Райчев все още има риск дървата да бъдат ползвани като политическа стока в някои стопанства. В малките населени места е практика да има забавяне в доставките с цел да бъдат убедени избиратели да гласуват по определен начин, допълва доцент Костов.

дърводобив, Agrozona.bgИма ли дефицит на дървесина?

„Хубавата новина е, че за разлика от разговорите за природния газ, дърва в България има! В гората има много дърва и те могат да бъдат добити. Големият проблем е, че не могат да бъдат добити на тази цена, която различни политици, визирам конкретно Нинова, преди 6 месеца обещаваше“, коментира доц. Георги Костов – преподавател в Лесотехнически университет и бивш заместник-министър на земеделието с ресор „гори“. Според него реалната цена на дървата е 65-70% над миналогодишната.

Според Костов, трябва цената да бъде обявена честно, а МТСП да определи и подкрепи социално слабите.

„Кметовете дават списъци, но в тях не е ясно кой е социално слаб и кой не е. Независимо от твърдението, че няма партийни пристрастия, точно партийно действат“.

Предстои ли спекулативна криза с дървата?

С дървата може да има нова спекулативна криза, подобна на тази с олиото – да изчезнат от пазара, докато цените се нормализират, заяви Райчев за БНР. Паниката може да доведе до посегателства върху гората, предупреди той. Необходимо е държавата да засили контрола.

В момента хората се презапасяват заради лошите сигнали в енергетиката. Повишеното търсене, при дефицит на пазара, води и до ръст на цените.

Годишно потребление на дървесина в България

„В България потреблението на дърва за огрев, нормално, годишно е около 2.5 до 2.8 милиона плътни куб. метра. Още около 2 милиона кубика с почти същите характеристики се използват от големите заводи. Щом заводите могат да си позволят да вдигнат цената е от миналата година от 90-100 лв на 160-170 лв. явно, че това е пазарната цена, защото тези заводи играят пазарно. С други думи оставете пазарът да реши въпроса с цената. Дърва има. Не можете да накарате частните фирми, които имат пазарна цена от 160 лв да продават на 80 или 90“.

 

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА