Разгадаха генома на лука

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

Така селекцията на сортове може да се сведе до 6-7 години

За да се задоволят потребностите на растящото население, всяка година производителите трябва да осигуряват допълнително 800 000 тона лук. Изследователи от Wageningen University & Research разкриха сложния геном на тази култура, което ще даде възможност за създаването в по-кратки срокове на нови и по-устойчиви сортове.

„Събирането на пъзела беше сложна задача, тъй като геномът на лука е огромен: той е 16 пъти по-голям от този на домата и 5 пъти по-голям от този на човека”, казва селекционерът Ричард Финкерс пред порталът Agroxxi.

Лукът е една от широко отглежданите култури в света, той е пълен с витамини и минерали, важен компонент е от менюто на много хора в различни страни.

„За успешното производство са нужни сортове, които са подходящи за различни условия на отглеждане. Например, нужен е лук, устойчив към различни видове гъби, тъй като гъбичните заболявания водят до значителни загуби от реколтата. Тогава, когато геномът на лука е достъпен, въвеждането на нови сортове ще стане по-лесно”, пояснява иследователят на селекцията растения Олга Шолтен.

„Събирането на генома на лука прилича на съставянето на картина от 100 000 части, от които 95 000 са просто парчета от синьото небе. Само 5000 части действително имат значение. Ние успяхме в секвенирането на голяма част с помощта на най-новите технологии за секвениране на ДНК и да съберем малките и големи части, които частично се припокриват”, разказва Финкерс.

„Сега, когато публикуваме генома на лука, другите изследователи и селекционери могат да се възползват от възможностите, предоставени от последователността на генома. Това ще разшири базата от знания и ще позволи да се провежда скрининг върху много повече разновидности или диви видове за наличието на определени гени или да ги комбинираме, например, в програма за селекция, където ще се обединяват полезните характеристики на други сортове лук или близки диви видове.

По отношение на другите култури, като картофите и ориза, ролята, която определените гени играят в осигуряването на устойчивост към болестите или засушаването, вече е окончателно изучена. Основавайки се на информация за последователността на гените на тези култури, селекционерите сега могат по-лесно да идентифицират подобни гени в генома на лука и по-бързо да постигат програс в своята селекционна работа”, заключава експертът.

Учените от Wageningen University & Research очакват, че достъпът до последователността на генома на лука ще удвои скоростта на тяхната селекционна работа, като я съкрати в бъдеще до 6-7 години.

 

 

ЕТИКЕТИ:
Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА