„Растениевъдство“ вече се учи и в Русенския университет

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
5 Минути

Голям е интересът на младежите към аграрните специалности в Русенския университет „Ангел Кънчев“, това каза за „Агрозона“ доц. д-р Георги Митев, доцент в катедра„Земеделска техника“ в университета.

Сред специалностите, които ВУЗ-ът предлага, са Земеделска техника и технологии, Аграрно инженерство и новата специалност – Растениевъдство. Земеделска техника и технологии дава на студентите обучение за конструиране и работа със съвременни селскостопански машини.

Доц. д-р Георги Митев
Доц. д-р Георги Митев

Аграрното инженерство е станало популярно като „специалността на Прехода“, тъй като обучава младежите на всички етапи от създаването до управлението на земеделско стопанство. Растениевъдството макар да е нова специалност за университета, вече се радва на огромен интерес. Доц. Митев казва за нея, че е единствената у нас, в чийто учебен план влиза практически семестър. Целта е студентите да прекарат един семестър или в Института по земеделие и семезнание „Образцов чифлик“ в Русе, или във водещи производствени и семенарски компании. Освен че всеки ден учащите са в опитните полета, на полето или в диагностичните центрове, получават задача да разработят и интегриран изследователски проект.

Ръка за ръка с бизнеса

Учебната институция работи активно с бизнеса у нас. Една от големите компании за семена, които оперират в страната, подкрепя активно проекта за опазване на почвите в България, върху който университетът работи с чуждестранни експерти и български земеделци от няколко години. Компанията предлага на клиентите си да прилагат ивичната обработка на почвата – технология, разработена в следствие работата по проекта.

Продължаващо агро образование

В аграрните специалности на Русенския университет избират да се обучават и много млади хора, които вече са преминали специализирано обучение в сферата на селското стопанство в профилирана гимназия, но за съжаление обучаващите се в тези гимназии са много малко, коментира доц. Митев. Относно представянето им в учебния процес доцентът казва, че тези млади хора имат пропуски по общообразователните предмети и „първите две години им е трудно с математиките“. Въпреки това по специализираните предмети, свързани със селско стопанство, те показвали добри познания.

Приемственост в обучението

Лабораторията за управление на почвените и водните ресурси
Лабораторията за управление на почвените и водните ресурси

В обучението в сферата на земеделието има и приемственост, каза Георги Митев – родителите фермери, които са учили в Русенския университет, насочват и децата си към същото учебно заведение. Студенти, чиито родители имат земеделско стопанство, също записват агро специалност.

И чужденци  проявявали интерес към аграрното образование в Русе, те предимно избирали докторантски програми. Имало докторанти от Молдова, Грузия, Азербайджан и Виетнам.

50% от завършилите остават в земеделието

Наред с амбициозните млади хора имало и такива, които след завършване на аграрна специалност, изоставяли сферата на селското стопанство и търсели препитание другаде. Около половината от завършилите обаче оставали отдадени на работата, свързана със земята.

Наблюденията на доц. Митев сочат, че студентите, които завършват с добри резултати, са мотивирани да се развиват в селското стопанство и намират реализацията си у нас, предимно в семейните ферми.

Съвременна учебна техника

Що се отнася до материалната база, с която разполага Русенският университет, преподавателят посочва, че тя е много добра: „Относно земеделските машини Русенският университет е единственият в България, който разполага с най-добрата съвременна материална база за добро земеделие, а това е изключително важно напоследък предвид дефицита на работна ръка.“ Голяма фирма за земеделска техника е предоставила на ВУЗ-а тренажори за обучение на студенти по електронни системи в земеделието и работа с навигационни системи на тракторите. Освен техника, учебното заведение разполага и с лаборатория и оборудване, които дават възможност за анализ на физичните свойства на почвите. „Много малко хора знаят, че от физичните свойства на почвите зависят всички останали свойства – биологични и химични.“, обръща внимание доцентът. На база договор между Русенския университет и Института в Образцов чифлик студентите и преподавателите ползват и опитни полета.

Освен проекта за опазване на почвите, за който Агрозона няколкократно е писала, Русенският университет е разработил и проект за екологично земеделие по програмата за трансгранично сътрудничество с Румъния.  Разработен е и проект, свързан с база данни. Финансирането по него е трябвало да бъде от Европейския съюз, но въпреки че проектното предложение е получило изключително висока оценка, е оставено в резервния списък, което на практика го оставя без евро средства към момента.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама