Проучване възражда дебата “за” и “против” генномодифицираните култури

Златко Златков
Златко Златков
3 Минути

Проучване, поръчано от Организацията за прехрана и земеделие (ОПЗ) към ООН и Европейската комисия, възроди дебата относно твърденията за социално-икономическите ползи от генетично модифицирани (ГМ) култури.

Според доклада, устойчива на вредители царевица – единствената ГМ култура, която се отглежда в значителни количества в ЕС, е осигурила € 195 годишна печалба на хектар на испанските фермери чрез увеличаване на добивите и използване на по-малко инсектициди.

В доклада се отбелязва, че в Южна Америка, толерантната на хербициди соя е дала възможност на земеделските производители да засеят соеви насаждения като втора култура след пшеницата.

В САЩ отглеждането на ГМ соя в Средния Запад е намалило разходите за капитал, труд, енергия, химически вещества и други материали, като генерира положително съотношение между разходите и печалбите в размер на около 3,6 пункта.

Нататък в доклада се констатира, че памукът, устойчив на вредители, силно е намалил нуждата от използване на инсектициди и е увеличил добивите, особено в тропическите страни с високи нива на вредителите.

Проучването установява, че допълнително снабдените с хранителни вещества генетично модифицирани култури, като “златен ориз”, имат потенциала да осигурят устойчивост на болести в развиващите се страни, където хората страдат от недохранване.

Констатациите от проучването са били горещо оспорвани от Херман ван Бекем, който е политически съветник в ЕС от структурите на Грийнпийс. Ван Бекем изтъква, че: “Плевелите са станали толерантни към устойчивите на хербициди ГМ култури в САЩ и като резултат фермерите трябва да пръскат посевите си с повече химикали.” Политическият съветник също така оспорва твърдението, че генетично модифицираните култури увеличават добивите и намаляват началните разходи. „Отглеждането на ГМ памук в Индия е било по-скъпо от отглеждането на органичен такъв”, казва още Ван Бекем. “Това е така, защото фермерите не използват скъпите генетично модифицирани семена или химични торове.”

Политическият съветник също обръща внимание на факта, че проучването не е успяло да вземе предвид разходите на свободните от ГМ култури фермери за замърсяване с ГМ растения.

Ван Бекем казва още, че промяната на земеделските практики в развиващите се страни, а не въвеждането на допълнително обогатени с хранителните вещества GM култури, е най-добрият начин да се повиши устойчивостта от болести.

Той изтъква също, че има различни от въвеждането на ГМО решения , като например обогатен с желязо ориз, които носят повече ползи и са по-полезни за здравето, отколкотго ГМ културите. Ван Бекем дава за пример проучване, проведено от Международната организацията за оценка на селскостопанските практики и технологии за развитие (IAASTD), според което ГМ културите не са начин за решаване на проблема със световния глад.

Говорителят на “Грийнпийс” заявява, че нискотехнологичното земеделие, което набляга на биологичното разнообразие е по-подходящо за земеделските производители в развиващите се страни, отколкото високотехнологичните ГМ решения.

Източник: Agra Europe
Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА