Проучване на ЕК: Стопаните в райони с природни ограничения са с над 20% по-ниски доходи от останалите фермери

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
4 Минути

Тези райони обхващат 59% от използваната земеделска площ в ЕС

Без плащания от Общата селскостопанска политика голям дял от районите с природни ограничения – като планини или земя в сухи или студени територии – биха били изложени на риск от изоставяне. Директните плащания и инвестициите по линия на фондовете за развитие на селските райони спомагат за поддържането на селското стопанство и поминъка в селските райони в тези специални райони, показва аналитичен доклад, публикуван от Европейската комисия. Според документа стопанствата, разположени в райони с природни ограничения, са средно по-малко интензивни, като повече земеползване е благоприятно за околната среда и биологичното разнообразие, като пасища, протеинови култури и угари.

Районите с природни или други специфични ограничения (ANC) са тези, в които земеделието е по-трудно поради неблагоприятни условия като надморска височина, наклон, суша, ниска температура и др. Тези райони могат да бъдат засегнати и от други фактори, които ги излагат на по-голям риск от изоставяне на земята. Районите с природни ограничения обхващат 59% от използваната земеделска площ в ЕС.

Земеделските стопани, които извършват дейността си в такъв определен район, могат да получат подпомагане на доходите от ОСП в допълнение към средното годишно плащане на хектар, за да компенсират недостатъците, породени от съществуващите ограничения. В периода 2023—27 г. подкрепата за районите с природни или други специфични ограничения се предоставя от 23 стратегически плана по ОСП с планирани публични разходи в размер на 18,7 милиарда евро, обхващащи 47 милиона хектара. Тази сума представлява 17% от общото публично финансиране за развитие на селските райони и 6% от общото публично финансиране на ОСП. Като цяло плащанията за районите с природни или други специфични ограничения спомагат за поддържането на екстензивни и нископроизводителни земеделски системи, които, макар и по-слабо ефективни в икономически план, произвеждат храни и фуражи в по-маргинални райони.

България, Полша, Словакия, Унгария и Румъния остават единни в позицията си в защита на земеделските производители

Това е първият път, когато Комисията извършва такъв преглед на социално-икономическите и екологичните характеристики на търговските стопанства в районите с природни или други специфични ограничения в сравнение със стопанствата извън такива райони, въз основа на данни от мрежата на ЕС за земеделска счетоводна информация.

От икономическа гледна точка стопанствата в районите с природни или други специфични ограничения са средно по-слабо представящи се, с по-ниски доходи, по-нисък икономически размер и получават по-високи субсидии на хектар в сравнение с други стопанства. Въпреки значителната подкрепа по линия на ОСП, разликата в доходите между стопанствата, разположени в районите с природни или други специфични ограничения и извън тях, остава голяма, като възлиза на 20,4% по-малко в планинските райони и 26,5% по-малко в районите с природни или други специфични ограничения, различни от планините. Без обществена подкрепа значителен дял от тези стопанства ще трябва да прекратят дейността си.

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА