Производството на пшеница в ЕС се измества към новите страни-членки

Кирил Александров
Кирил Александров
2 Минути

Реколтата от пшеница в ЕС през стопанската 2016/17 г. е значително по-слаба в старите членки на Съюза, отколкото в новите, присъединени от 2004 г. насам. Причината е в трудните климатични условия в първата група държави и добрия климат на територията на втората група, в която влизат България, Румъния, Унгария, Балтийските държави.

През тази година анализаторите на Европейската комисия отчитат структурна промяна в териториалното разпределение на производството на мека пшеница в ЕС. Увеличението на средните добиви в новите членки е много по-съществено, отколкото в старите. Така производството в новите членки бележи ръст с 10 процентни пункта през последните 10 години – от 23% през 2006 г. до 33% през 2016 г.

Добивите следват различни тенденции във всяка държава членка. На Британските острови те намаляват, а в Западна континентална Европа (Франция, Белгия и др.), както и в Южна Европа, докато в Германия се наблюдава значителен ръст. При всички останали държави средните добиви през 2014-2016 г. е около 20% над нивата от 2005-2007 г.

Реколтата от пшеница бележи по-висок ръст в Централна Европа (Полша, Чешката Република, Словакия и Унгария), като в периода 2013-2016 г. се увеличава с 33% в сравнение с периода 2005-2007 г. Още по-голям ръст има в Югоизточна Европа, като в Румъния и България той е с 60%, а в Балтийските държави със 195%. И в двата случая това се дължи на увеличението в площите и добивите.

В резултат на това износът на пшеница от Балтийските държави скочи с 86% през последните 3 години и сега те се конкурират с традиционно силните производители Франция (за пазара на Северна Америка) и Германия (за пазара на Близкия Изток).

Кирил Александров работи като журналист от 2006-а година. Преди да работи в Agrozona.bg, е бил част от екипите на Агенция "Фокус", сп. Тема и сайта Expressnews.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА