Производството на основните зърнени и маслодайни култури у нас ще бъде стабилно в средносрочен аспект

Лилия Александрова
Лилия Александрова
1 Минути

Производството на основните зърнени и маслодайни култури в средносрочен аспект в България ще бъде стабилно на нива близки до 5 млн. тона при пшеницата, над 2 млн. т. при царевицата, около 1,8 млн. т. при слънчогледа. Не се очаква значителен ръст при производството на рапица и ечемик, гласи доклад озаглавен „Средносрочни предвиждания за развитието на избрани култури от сектор зърно и маслодайни култури“ и изготвен от експерти на Центъра за икономически анализи на селското стопанство към Института по аграрна икономика – София в асоциирано партньорство с Изследователски институт по храни и аграрна политика на Университета Мисури.

През 2014 г. добивът на пшеница беше в рамките на 5,1 млн. т. Въпреки влошеното качество през 2014 г. беше отчетено рекордно количество на произведената царевица.

През жътвената 2015/16 кампания се очаква намаление на производството при всички култури, като се оценява, че най-голям спад може да има при царевицата. Тук намалението на производството ще се дължи на очакваните по-ниските добиви, имайки пред- вид, че в предходните 2 години се регистрираха рекордни произведени количества. Такъв сценарий не може да се предскаже със сигурност и всичко ще зависи от климатичните условия през настоящето лято.

Proizvodstvo

Източник: МЗХ, проект САРА

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА