Производството на месо намалява, обемът на търговията се увеличава

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
2 Минути

Очаква се световното производство на месо да намалее през 2019 г. за първи път от повече от две десетилетия, поради многобройните огнища на африканската чума по свинете в Китай и свитите в следствие е на това свинските стада. Това съобщават от Организацията на храните и земеделието на ООН.

Прогнозата за производство на месо от говеда, овце, птици и свине е общо 335 милиона тона, което е с 1% по-ниско от предходната година, според прогнозата, публикувана наскоро.

Спадът се дължи на свитото производство на свинско месо в Китай, което обикновено представлява близо половината от световната продукция. Обратното производство на домашни птици в Поднебесната империя беше бързо увеличено и се очаква то да нарасне със 17% на годишна база. При тази ситуация общото производство на месо в страната ще се свие само с 8%.

Свинското месо обикновено представлява повече от една трета от световната продукция на месо, домашните птици- 39%, а месото от едър рогат добитък – 21%.

Глобалното производство на птиче, както и това от говеждо и овче месо, се очаква да нарасне през тази година, като увеличението се предвижда да се появи в лицето на Аржентина, Бразилия, Европейския съюз и Съединените американски щати. От друга страна, световната търговия с месо през 2019 г. се очаква да достигне 36 милиона тона, т.е. 6.5% по-висока от очакваната за 2018 г. и вероятно най-голямото изменение в обема, наблюдавано през текущото десетилетие.

Пилешкото остава най-търгуваното в света. Но най-голямото разширяване, както се очаква, е запазено за свинско месо, чийто обем може да има годишно увеличение от около 12%.

Според прогнозите на ФАО, общият прогнозен обем за текущата година е с 10% по-голям, отколкото през 2017 г. При това разширяване обаче, търговията с птиче месо ще се увеличи по-малко от тази на говеждо и свинско месо. В резултат на това се очаква делът му в световната търговия да намалее от 42.31% от общия брой (2017 г.) до 40,75% (за 2019).

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА