Производителите предупреждават: Ще реагираме с нови цени на хляба, когато дойдат сметките за ток през септември

Лилия Александрова
Лилия Александрова
2 Минути

Производителите ще реагират с нови цени на хляба, когато дойдат сметките септември. Това каза Димитър Людиев, председател на регионалното сдружение на хлебопроизводителите, за Радио „Фокус”- Бургас. По неговите думи, към момента няма да се правят съкращения, защото е пик на сезона и има доста работа.

“Цената на тока при хлебопроизводителите ще даде отражение с от 5% до 10%, тъй като колегите, които са на свободния пазар преди около година са получили по-ниска цена в рамките на 20%-25%, но сега половината от това облекчение ще бъде коригирано с добавка „Задължение към обществото”. Ако производителите, които са на свободния пазар са получили миналогодишното облекчение и са реагирали с понижаване на цената на хляба, то сега според мен ще има с около 10% увеличение“, каза Людиев.

Според производителя, най-голямо отражение на цените на крайната продукция ще има при фирмите, които работят изцяло на ток. „Много фактори ще окажат влияние на цената на хляба. Първият фактор е дали фирмата е на свободния пазар, дали е на газ или на ток, защото в момента цената на газта върви надолу. В момента също всяка фирма коригира цените си според пазара и търсенето“, допълни Людиев. Той изрази мнение, че заради голямата конкуренция в бранша никой няма да вдигне цените още сега през август месец, но с идването на по-високите сметки за ток през септември със сигурност ще има реакция.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама