Квадратни дини изкарва на БГ пазара роден производител

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

Цените и добивите през този сезон са стабилни, коментират от бранша

„Тази година за дините е добър сезон от гледна точка цена на продукцията“, каза пред „Агрозона“ Пламен Янчев от „Дини Янчев“ в Долни Дъбник. „В момента цената варира между 25 и 30 ст. на едро за килограм. Това са най-добрите стойности“, допълни предприемачът. В момента стопанството на „Дини Янчев“ се простира на 300 дка, като на тази площ се отглеждат дини и пъпеши. „Ние сме специализирали предимно в ранното производство на дини за региона и сега сме в края на сезона, но цените отначало досега са относително стабилни на база поне пет години назад“, допълни той. Прибирането на реколтата в зависимост от климата започва през втората половина на юни и завършва през септември. Добивите от дини варират в много широки граници. „Приемливи са добивите от 4 до 8 тона от декар, като средно между 5-6 тона от декар е добър резултат според сезона“, коментира производителят.

Стопанството е иновативно и разчита на много експерименти, за да стъпи на пазара в големите градове. Продукцията им се продава в единствената българска верига от супермаркети в столицата, където клиентите могат да разчитат да си купят и от български дини без семки. „Все още пазарът не е разработен и търсенето е ограничено, но отзивите на клиентите като вкусови качества, размер, цвят, са положителни. Пазарът има потенциал“, категоричен е Пламен Янчев.

Цената на безсеменните дини е с между 30 и 50% по-висока за потребителя в зависимост от сезона, но причина за това е по-скъпото и трудно отглеждане, защото тези дини дават по-ниски и несигурни добиви. Българските безсеменни дини могат да се намерят за около 1 лев килограма във „Фантастико“, докато в другите вериги се продава продукция за малко над 2 лв. килограма“.

Предприемачите през тази година започват експеримент и с производството на квадратни дини, които са на мода на японския пазар. „Сега изчистваме технологията и съвсем скоро ще има и комерсиално производство“, категоричен е младият фермер.

„За пъпешите сезонът се бележи от добри изкупни цени и ниски добиви“, споделя предприемачът. „Добивите са по-ниски от очакваните, но цената е по-висока. Основният лимитиращ фактор тук е работната ръка, защото там произхождат много проблеми за ненавременно прибрана продукция, съответно влошаване на качеството. Тези култури изискват ежедневно прибиране в точния момент. Ако се забави, прегряват и влошават качествата си.“, допълни Пламен Янчев.

ЕТИКЕТИ:
Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА