От компютри до земеделие: 20-годишен с иновативен подход и селектирани сортове

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
5 Минути
Йордан Габровски е 20-годишен земеделски производител от Свищов, който въпреки младата си възраст вече прави значителни стъпки в селскостопанския сектор. Завършил Националната професионална гимназия по компютърни технологии в Правец, Йордан решава да се върне към корените си и да се занимава с това, което истински го влече – земеделието. Вдъхновението за това той получава от дядо си, с който рамо до рамо работят и продължават да развиват стопанството си. Как преминава настоящата стопанска година и какви са целите, които си поставя за близкото бъдеще, разказа в интервю за Агрозона Йордан Габровски.

Вдъхновението за земеделие

доматиЙордан Габровски не започва да се занимава със земеделие случайно. Вдъхновен от дядо си, който го подпомага финансово за завършването на училище, Йордан решава да се посвети на земеделие. Постепенно, от семейната връзка и ангажимента към природата, той се запалва по тази дейност и решава да направи своя принос в сектора. Днес, на 20 години, той успешно отглежда пъпеши, дини, домати, десертно грозде, ягоди и череши върху 50 декара земеделска земя в Свищов.

Трудностите и предизвикателствата

Текущата година се оказва трудна за Йордан и неговото стопанство поради неблагоприятните климатични условия. Високите температури и спаряването на почвата водят до значителни загуби в добивите, особено при полетата, където се използва стандартната технология с найлон.

“При нас тази година беше много тежка от гледна точка на климатичните условия. Имаме много загуби поради високите температури, особено на полетата, които са по стандартна технология с найлон. Заради него самата земя се спарява, вдигат се температури около 60-70 градуса и всичко изсъхна и изгоря. Тази година за пръв път работим по една нова технология no till сяхме пъпеши и сме много доволни”, споделя той.

“В земеделието работният ден е много дълъг, Има дни в които сме работили денонощно без почивка. Засега предимно се справяме с помощта на семейство и приятели”, допълва Йордан.

Иновативни подходи: Възходът на no till технологията

Една от най-важните стъпки, които Йордан предприема до момента, е въвеждането на no till технологията в стопанството.

“В момента съм се насочил много силно към no till технологията. В следващите три години съм си поставил за цел всичките ни площи да преминат към нея. При сушата тази технология спомага да се запазят по-добре културите. С no till работиш с природата, а не срещу нея. Технологията е сравнително нова и почти липсват данни особено в зеленчукопроизводството в България някой да прилага технологията и то на големи площи”, коментира още той.

Селекция на нови сортове: „Данчов пъпеш“ и „Диамант“

пъпешиНе само новите технологии са част от стратегията на Йордан. Той също така разработва два нови сорта пъпеши – „Данчов пъпеш“ и „Диамант“. Сортовете са специално селектирани, за да отговарят на нуждите на пазара – със среден размер и привлекателен външен вид.

“Когато бях по-малък исках някой пъпеш, който да има среден размер и да е красив на външен вид. Така отбрахме и селекционирахме сорта „Данчов пъпеш“. Той е с грапава кора, оранжев отвътре и отвън. Другият ни сорт „Диамант“ също е с оранжев цвят, но е по-продълговат. И двата са средни по размер, защото това се търси на пазара”, допълва той.

“Разработването на сорта се случва като избираш родителски сортове, чиито признаци искаш  новият сорт да носи. Засяват се на различни места. Цветът се взема от едното растение и се слага на другото. Така излиза нещо по средата. Когато полученият резултат ни харесва, вземаме семето и го селекционираме”, разкрива Йордан.

“Основно реализираме продукцията си на място в Свищов. По този начин излиза най-рентабилно, тъй като нямаме странични разходи за път и транспорт. Продаваме също така и в София и Варна на фермерски пазари”, допълва той.

Поглед към бъдещето: Разширяване и автоматизация

С планираното разширяване на стопанството, Йордан има амбициозни планове за автоматизация на напояването.

“Имам намерение и да изградим капкова инсталация, която да се контролира сама от сензори и да се пуска и спира от разстояние”, споделя той.

Земеделие и чиста храна като призвание и бъдеще

“Земеделието е много благородна професия. Много хубаво е да произвеждаш храна. Светът винаги ще расте и населението ще се увеличава и винаги ще има нужда от храна. Браншът ще продължи да се разраства. Все повече хората започват да търсят чиста и хубава храна без химикали. Това също е много хубаво нещо, защото се отварят пазари”, заключва той.

 

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама