Производител: 30% от лавандуловото масло у нас ще бъде непродаваемо

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

В България тази година ще има много лавандулово масло и 30% ще остане непродаваемо. Това каза за „Агрозона“ Ридван Иляз, производител на разсад от етерично-маслени култури в село Габарево, Павелбанско.

Причината за това развитие на пазара той обяснява със събитията от миналата година, когато всички по веригата били доволни от цените. “Въпреки това изкуствено ги вдигат, като мислят, че чуждестранните клиенти няма къде да отидат. Миналата година цената беше добра, в Добрич изкараха 20 кг лавандулово масло от декар, а ние пак поискахме по-високи цени. Така останаха запаси и сега всички търговци се ослушват, включително и аз – просто няма на кого да продадем това лавандулово масло. “

„Преди 6 години продавахме килограм за 30 евро, когато имаше катаклизми във Франция. Затова земеделците решиха да отглеждат повече лавандула. Миналата година изкарваха 2 000 лв. печалба от декар лавандула и свикнаха на тази цена. Нормално е да имаш 1 000 лв. печалба на декар. Тази година в Добрич изкарват средно по 10 кг от декар, а в Павелбанско – по 6-7 кг. Цената е между 90 и 100 лв. на кило, нормално е да падне. От миналата година има остатък от 40 т лавандулово масло.”, допълва Иляз.

lavandula 4
Над 225 хил. ха маслодайни култури се отглеждат у нас.

След Нова година чуждестранните компании не купуват лавандуловото масло от България, защото знаят за ситуацията на нашия пазар. Затова изчакват да дойде сезонът, в който цената ще намалее, твърди родния производител. Поевтиняването е започнало и той очаква цената да падне още.

Наблюденията на бранша сочат, че тази година производството на лавандулово масло ще бъде по-голямо от миналогодишното, когато бяха произведени около 250 тона. В тази връзка производителите трябва да търсят нови пазари за своята продукция, коментира за “Агрозона” Николина Узунова, изпълнителен директор на Българската национална асоциация “Етерични масла, парфюмерия и козметика”. Площите у нас, засадени с индустриални маслодайни култури са над 225 хил. хектара през 2015 г., в сравнение с 208 хил. хектара в предходната година.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА