Оптималните агротехнически срокове за сеитбата на рапицата изтичат през следващия седемдневен период
През следващия седемдневен период агрометеорологичните условия ще претърпят промяна. До края на второто и началото на третото десетдневие те ще се определят от температури близки до климатичните норми за края на лятото, съобщи Дукена Жолева, агрометеоролог при Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ).
В началото на периода на много места в полските райони се очакват валежи, които временно ще възпрепятстват освобождаването на площите от по-ранните хибриди царевица, ще повишат риска от късни зарази с патогени, причиняващи гниене по неприбраната зеленчукова, плодова и гроздова реколта.
В Западна и Централна България, където се прогнозира вероятност за значителни валежи, се очаква увеличение на почвените влагозапаси в 50сm слой. Валежите през първото десестневие на септември на много места в Западна България, за разлика от източните райони, бяха без стопанско значение – под 10l/m?.
През периода голяма част от късните земеделски култури ще приключат развитието си
При късните хибриди царевица ще се наблюдава восъчна и пълна зрелост, при памука – масово разпукване на кутийките. Част от есенните сортове овошки ще встъпят в беритбена зрелост (Златна пармена, Джонатан, Червена превъзходна, Златна превъзходна, Канадска ренета и др.), а средноранните червени винени сортове лози (Каберне совиньон, Рубин, Руен, Сира и др.) – в технологична зрелост.
През периода в полските райони критични минимални температури за зеленчуковите култури не се прогнозират.
През повечето дни от периода условията ще позволяват провеждане на предсеитбените обработки на площите, предвидени за засяване с есенници. Оптималните агротехнически срокове за сеитбата на рапицата изтичат през следващия седемдневен период.